Dzisiaj przypada 72. rocznica ustanowienia Polskiego Państwa Podziemnego. Święto to ustanowione zostało 11 września 1998 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować
walkę przeciwko obydwu okupantom. 8 listopada 1939 roku powołany został Związek Walki Zbrojnej z siedzibą w Paryżu jako organizacja wojskowa o charakterze apolitycznym i ogólnonarodowym. Na jego czele stanął generał Kazimierz Sosnkowski. 14 lutego 1942 roku generał Władysław Sikorski przekształcił ZWZ w Armię Krajową (AK). Jednym z głównych zadań dowództwa stało się przyspieszenie akcji scalenia wszystkich grup wojskowych w jedną organizację podległą rządowi RP na uchodźstwie. Najważniejszym celem AK było prowadzenie walki z Niemcami (zgodnie z możliwościami i dostępnymi środkami) oraz przygotowywanie kadr, a następnie sformowanie jednostek wojskowych w celu jawnego wystąpienia przeciw okupantowi w najbardziej sprzyjającym momencie wojny. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.
Dzień ten obchodzony był również w Wąchocku. Organizatorami były Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Starachowicach i Wąchocku oraz Hufiec ZHP Starachowice. Honorowy patronat nad uroczystościami objęli Andrzej Matynia, Starosta Powiatu Starachowickiego oraz Jarosław Samela, Burmistrz Miasta i Gminy Wąchock.Prelekcję na temat historii Polskiego Państwa Podziemnego – przy kapliczce św. Jacka w lesie „Sina Woda” pod Wąchockiem wygłosił Marek Jedynak z Delegatury IPN w Kielcach.
W spotkaniu wzięła przede wszystkim duża liczba młodzieży szkolnej z gminy Wąchock i Starachowice. Były m.in. reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 11 im. mjr. "Ponurego" w Starachowicach i Szkoły Podstawowej im. Świętokrzyskich Partyzantów AK w Wielkiej Wsi, a także Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Wąchocku. Obok młodzieży zjawili się również żyjący uczestnicy II wojny światowej i tworzący Polskie Państwo Podziemne żołnierze i konspiratorzy.
Uroczystość uświetnił dodatkowo występ zespołu Echa Leśne przy ŚZŻAK w Wąchocku oraz ekspozycja broni palnej z okresu II wojny światowej udostępniona przez Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
Zapraszamy do galerii.
___________________
Informacja o Polskim Państwie Podziemnych pochodzi z portalu Instytutu Pamięci Narodowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.