środa, 19 sierpnia 2020

Konecki Wrzesień 2020

Pandemia Covid-19 odciska piętno na kolejnych uroczystościach związanych ze Środowiskiem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt". Na stronie Urzędu Miasta i Gminy Końskie jeszcze nie ma oficjalnego zaproszenia, ale Czytelnicy bloga już dali mi znać, że zaproszenia zostały rozesłane. Przekazuję zatem program obchodów "Koneckiego Września" 2020. Szczegóły w rozwinięciu posta. Do zobaczenia w Końskich!

Uprzedzając komentarze o skromnym programie, chciałbym wykorzystać ten fakt do rzucenia Wam wyzwania. Jeżeli dotrzecie w ten weekend do Końskich, serdecznie zachęcam do wyruszenia na szlak pomników poświęconych żołnierzom Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". Mini-przewodnik Tropami żołnierzy "Ponurego" z mapą i danymi GPS miejsc pamięci można pobrać tutaj. Nie zapomnijcie przy okazji o workach na śmieci, szczotkach, grabkach, by odwiedzony przez Was pomnik został przy okazji uporządkowany. Dbajmy wspólnie o naszą historię!


"Konecki Wrzesień" 2020 - program:

5 września 2020 r. (sobota)
 • 15.30 - zbiórka uczestników uroczystości na parkingu obok cmentarza (ul. Browarna w Końskich)
 • 15.45 - przemarsz kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod Pomnik Partyzantom
 • 16.00 - Apel Pamięci
6 września 2020 r. (niedziela)
 • 9.30 - Msza święta polowa (kolegiata pw. św. Mikołaja w Końskich)
 • 17.00 - koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej (scena letnia w Parku Miejskim im. hr. Tarnowskich w Końskich)

11 komentarzy:

 1. https://www.konskie.org.pl/2015/06/grazyno-gdzie-jestes-czesc-3.html

  Cmentarz partyzancki w Końskich przetrwał najtrudniejszy okres lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Kiedy po 1989 roku można już było głośno mówić i przyznawać się do działalnośći w szeregach Armii Krajowej, zaczęło dziać się coś niedobrego. Wraz z organizacją na cmentarzu uroczystości „Koneckiego Września”, komuś zaczęły przeszkadzać mogiły tych, którym to święto było dedykowane. Przez mogiły „robotowców”, nie troszcząc się o ekshumację szczątków, poprowadzono szeroką, brukowaną aleję ułatwiającą dostęp do pomnika. Możliwe, że niosący wieńce nie są nawet świadomi tego, że depczą mogiły „Robota”, „Grażyny”, Rafała Niedzielskiego. Nikomu nie przyszłoby do głowy, że w taki sposób można sprofanować groby poległych i wypaczyć sens honorowania ich pamięci, oddając cześć nie poległym, ale nagrobnej figurze, którą jest pomnik.
  Z tej smutnej sytuacji jest proste wyjście. Zanim nie będzie za późno i póki żyją jeszcze ostatni świadkowie. Niewielkim kosztem można odtworzyć pierwotny stan mogił i w ten sposób naprawić, bez doszukiwania się winnych zaistniałej sytuacji, błędną decyzję poprzednich decydentów.
  Proszę o odniesienie do słów z tego artykułu. Czy honorujemy pamięć o poległych, czy nagrobną figurę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z anonimem ciężko się dyskutuje. Ja na ten temat publicznie się wypowiadałem.

   Usuń
 2. Niestety nie znam Pana wypowiedzi na ten temat. Jeśli jest taka możliwość, to bardzo proszę o link z jej treścią. Z góry bardzo dziękuję,

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie Marku. Już znam Pana wypowiedź. W pospiechu nie zauważyłem tekstu poniżej tego artykułu. Całkowicie się z Panem zgadzam. Szkoda tylko, że włodarze Końskich nic z tym faktem nie robią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda, że ten blog chyba umarł :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autor na szczęście żyje - jeżeli tak mogę Panią pocieszyć. Działam dalej. Proszę mnie szukać na www.nurthistorii.pl

   Usuń
 9. Dobra wiadomość na ten piękny, słoneczny dzień :)

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.