czwartek, 20 listopada 2014

"Dewajtis" na XX Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2014

Miło nam poinformować, że podczas XX Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2014 w Kielcach będzie można obejrzeć długo wyczekiwany film pt. "Dewajtis" w reżyserii Anny Kuśmierczyk. Projekcja odbędzie się 27 listopada 2014 r. (czwartek) podczas VII Pokazu Konkursowego "Egzamin z człowieczeństwa" w godzinach 9.00-11.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Wstęp wolny!

Bohaterem filmu jest Stanisław Janiszewski "Dewajtis" - żołnierz II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury".
W 1943 roku został dowódcą grupy likwidacyjnej, mającej na celu wykonywanie wyroków na konfidentach. W dokumencie Anny Kuśmierczyk wspomina najtrudniejsze akcje, w których brał udział. Kamera towarzyszy mu też w codziennych czynnościach, podglądając jak dziś wygląda życie bohatera II wojny światowej. - Dewajtis to po litewsku młody bóg - a ja jestem jak młody bóg. Obrałem taki pseudonim i nie zawiodłem. Niczego się nie boję - mówi o sobie Janiszewski [z recenzji Planetplus].
  
Scenariusz i reżyseria Anna Kuśmierczyk; zdjęcia Marcin Nowak; dźwięk Agata Chodyra; muzyka Łukasz Plenikowski; montaż Aleksandra Gowin; produkcja Kolektyw Film Agata Golańska.
   
Serdecznie zapraszamy!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza