środa, 22 grudnia 2010

Jan Piwnik odznaczony przez Prezydenta RP

W swej codziennej pracy historyk dosyć często pozyskuje cenne informacje dzięki zwykłemu przypadkowi. Tak było i tym razem. Jakiś czas temu odwiedziłem oficjalną stronę Prezydenta RP, a ściślej mówiąc zakładkę dotyczącą odznaczeń, jakie nadaje.

Wielkie było moje zaskoczenie, gdy wśród osób uhonorowanych w 2010 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski zobaczyłem nazwisko majora Jana Piwnika "Ponurego". Muszę przyznać, że zdziwiłem się, bowiem żadnej informacji na ten temat nigdzie wcześniej nie znalazłem, mimo, że staram się systematycznie monitorować Internet pod względem pojawiających się nowych wiadomości dotyczących postaci „Ponurego”.

Aby uzyskać więcej informacji skontaktowałem się z Mieczysławem Sokołowskim – siostrzeńcem Piwnika, bo byłem przekonany, że rodzina „Ponurego” powinna zostać poinformowana o tym fakcie przez odpowiednie służby. Pan Sokołowski był tak samo zaskoczony jak ja. Jednak po telefonie jaki wykonał, okazało się, że rzeczywiście Jan Piwnik, na wniosek Przewodniczącego Rady Miasta Kielce, został w dniu 14 października 2010 roku odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (I klasy) za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Udało się również ustalić, że uroczyste nadanie odznaczenia odbędzie się w 2011 roku. Zatem czekamy z niecierpliwością.

Wykaz osób odznaczonych Orderem Odrodzenia Polski można znaleźć pod adresem:

6 komentarzy:

 1. Wreszcie, tylko dlaczego tak późno?

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie powinien dostać Order Orła Białego, bowiem miał już nadany Order Wojenny Virtuti Militari, a według zasady tzw. starszeństwa po VM jest właśnie OOB.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda że ten kraj nie docenia takich ludzi. Ogólnie bardzo mało informacji jest o Janie Piwniku poza książkami p.Chlebowskiego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że niebawem będzie więcej informacji i o Piwniku i o innych żołnierzach - jego podkomendnych. A co do odznaczeń - ja uważam, że odznaczanie w nieskończoność jest chyba nieco naciągane. Ale może się nie znam...

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktem jest, że jest to pierwsze odznaczenie przyznane Piwnikowi w III RP, więc nie ma tu mowy o odznaczaniu w nieskończoność...

  OdpowiedzUsuń
 6. Uważam że akurat Jan Piwnik powinien za swoje zasługi otrzymać najwyższe państwowe odznaczenie czyli wspomniany wyżej OOB.

  OdpowiedzUsuń