piątek, 7 lutego 2020

"Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939-1946" i... "Magik"

Z komiksem "Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1946" jestem za pan brat od dłuższego czasu. Wszystkie zeszyty pochłaniam razem z synem, analizując każdy obrazek i każdy szczegół. Przez losy Antka Srebrnego i całej rodziny Srebrnych oraz ich znajomych mój młody obywatel poznaje losy Polaków podczas II wojny światowej na wszystkich frontach, we wszystkich możliwych konfiguracjach, w najważniejszych bitwach i przełomowych momentach. 

Jest humorystycznie, ale i poważnie, kiedy trzeba. Wartka akcja trzyma w napięciu. Są nagłe zwroty akcji. Ale są też didaskalia, które osobom nieobeznanym mocno z tematem pomagają przebrnąć przez zawiłą polską historię. 

Dzisiaj w syna i moje ręce trafił zeszyt 10 "Przemarsz przez piekło 1944 r.". Jego bohaterkami są siostra i mama Antka Srebrnego, które trafiły z Kresów do okupowanej Warszawy. "Obydwie włączyły się do konspiracji niepodległościowej. Zwieńczeniem ich aktywności na tym polu był udział w powstaniu warszawskim".
  
W tomie pojawiają się też prawdziwi, historyczni bohaterowie Polski Walczącej (z resztą w każdym tomie Srebrni spotykają się z ważnymi postaciami z historii). Tym razem jest to m.in. major Zofia Franio "Doktór", dowódca Kobiecych Patroli Minerskich. Są asy z "Szarych Szeregów" - podharcmistrz Maciej Aleksy Dawidowski "Alek" i podharcmistrz Jan Bytnar "Rudy". Główne bohaterki spotykają również... Jerzego Bartnika "Magika"!!!
  
Tak, tak! Spotykają "Magika" od "Ponurego". W komiksie jego okres służby w Zgrupowaniach Partyzanckich AK "Ponury" nie jest uwzględniony. Ale samo osadzenie tego najmłodszego żołnierza AK z Gór Świętokrzyskich w kolejnym tomie przygód rodu Srebrnych zrobiło na mnie wielkie i bardzo miłe wrażenie. Tym bardziej, że jest to już drugi komiks, w którym Jerzy Bartnik "Magik" występuje (o pierwszym komiksie pisałem tutaj). 
  
Dlatego postanowiłem Państwu napisać dzisiaj o komiksie "Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1946". Polecam do czytania nie tylko z dziećmi, ale i samodzielnie. Wciągnie na pewno każdego, komu bliska jest historia Polski i Polaków podczas i po II wojnie światowej. 

______________________

Michał Konarski, Hubert Ronek, "Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1946", zeszyt 10: "Przemarsz przez piekło 1944 r.", Warszawa 2019, ss. 48.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz