piątek, 7 grudnia 2018

Niezwykła kobieta. Gen. Elżbieta Zawacka (1909-2009)

Emisariuszka komendanta głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, organizatorka kurierskich szlaków zachodnich, jedyna kobieta wśród Cichociemnych – spadochroniarzy AK, żołnierz Komendy Głównej ZWZ–AK, powstaniec warszawski, uczestniczka II konspiracji niepodległościowej, więzień okresu stalinowskiego, wybitna andragog, wieloletnia społeczniczka, inicjatorka powstania Fundacji „Archiwum Pomorskie Armii Krajowej”, generał brygady Wojska Polskiego. Niezwykła kobieta, która jeszcze za życia stała się legendą - generał Elżbieta Zawacka "Zo", "Zelma", "Sulica".

O jej życiu opowie dr Katarzyna Minczykowska. W 1997 r. jako studentka III roku Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu została zatrudniona przez Elżbietę Zawacką w prowadzonej przez nią Fundacji „Archiwum i Muzeum Pomorskie AK” (od 2009 r. Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej), gdzie była dokumentalistką, kierownikiem działu Archiwum Wojennej Służby Polek, kierownikiem całego archiwum, sekretarzem Zarządu i jego wiceprezesem. W 2014 r. wydała pierwszą naukową biografię gen. Elżbiety Zawackiej, pt. Cichociemna. Gen. Elżbieta Zawacka „Zo” (1909–2009), za którą otrzymała Nagrodę Klio I st. w kategorii autorskiej (2015).
  
Na wykład o gen. Elżbiecie Zawackiej zapraszają Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu i Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Wykład odbędzie się 19 grudnia 2018 r. o godz. 17.00 w Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach

Serdecznie zapraszam!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz