wtorek, 20 listopada 2018

Wystawa o "ojcu cichociemnych" płk. Józefie Hartmanie

Chciałbym dzisiaj zaprosić Państwa do Archiwum Państwowego w Kielcach na wernisaż wystawy pt. W służbie Rzeczypospolitej. Pułkownik Józef Hartman 1898-1979. Otwarcie wystawy odbędzie się 28 listopada 2018 r. o godz. 16.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 57.

Wystawa Iwony Pogorzelskiej pt. W służbie Rzeczypospolitej. Pułkownik Józef Hartman 1898-1979 prezentuje sylwetkę Polaka - żołnierza z poświęceniem realizującego swój podstawowy obowiązek - służbę Ojczyźnie. Pułkownik Józef Hartman, syn Ziemi Świętokrzyskiej, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, adiutant prezydenta RP Ignacego Mościckiego, komendant ośrodka szkoleniowego kursów walki konspiracyjnej w Audley End w Wielkiej Brytanii, zwany „ojcem cichociemnych” był ucieleśnieniem cnót oficerskich, wszystkiego, co najpiękniejsze w pokoleniu odrodzonej Rzeczpospolitej.
  
Patriotyzm, który wyniósł z domu rodzinnego, zaowocował aktywnym uczestnictwem w życiu politycznym kilku epok, od schyłku zaborów przez obie wojny światowe do powojennej emigracji, a 100. rocznica odzyskania Niepodległości to bardzo dobry moment, by przypomnieć tą nietuzinkową postać, jest ona bowiem widomym przykładem, iż o Niepodległość należy dbać codzienną sumienną pracą i służbą, a gdy trzeba – walczyć, co swoim życiem pokazał pułkownik Józef Hartmana.

Autorka wystawy starszy kustosz Iwona Pogorzelska jest kierownikiem Oddziału Udostępniania, Informacji i Edukacji Archiwalnej Archiwum Państwowego w Kielcach.

Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych
losami cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz