sobota, 17 listopada 2018

Zmarła Lucyna Jerka "Żywia"

Lucyna Jerka "Żywia"(źródło: Muzeum
Powstania Warszawskiego)
Dzisiaj, 17 listopada 2018 r. w Warszawie zmarła sanitariuszka Lucyna Jerka z d. Korzhals "Żywia". Żyła 93 lata. Podczas Powstania Warszawskiego służyła jako w punkcie opatrunkowym przy ul. Oszmiańskiej w 2 Rejonie VI Obwodu Praga Okręgu Warszawskiego AK. Po kapitulacji powstania trafiła razem z siostrą na Kielecczyznę, we Włoszczowskie.
Znalazły schronienie w domu innej rodziny wypędzonej wcześniej z Poznańskiego. Około listopada 1944 r. nawiązały bezpośredni kontakt z pozostającymi w tym rejonie żołnierzami rozformowanego już 2 Pułku Piechoty Legionów AK. Jako sanitariuszka została skierowana do pomocy w szpitaliku w Dzierzgowie k. Jędrzejowa. Placówka ta oficjalnie działała pod auspicjami Rady Głównej Opiekuńczej. Faktycznie była jednak schronieniem dla żołnierzy AK chorych i rannych w bitwach pod Lipnem i Chotowem w ostatnich dniach października 1944 r.
 
Tak wspominała ten czas: Tak żeśmy dojechały do Włoszczowej, to było Kieleckie. We Włoszczowej już czekały na nas podwody. W ten sposób znalazłam się w partyzantce. […] W szkole [w Dzierzgowie] był zorganizowany szpital pod hasłem RGO, a to był szpital partyzancki. Wszyscy ranni, którzy byli bliżej, byli przywożeni do nas, a od nas podwodami do Jędrzejowa do szpitala [1]. 

W partyzanckim szpitaliku poznała Zdzisława Jerkę "Jerzego", erkaemistę w 3 kompanii I batalionu 2 pp Leg. AK. Przebywał w szpitaliku jako ciężko ranny w bitwie pod Chotowem. Po wojnie pobrali się i zamieszkali w Warszawie.
   
Pogrzeb śp. Lucyny Jerki odbędzie się 27 listopada 2018 r. (wtorek) o godz. 10.40 na warszawskim cmentarzu na Bródnie. Msza pogrzebowa odbędzie się w drewnianej kaplicy na terenie cmentarza.


____________________
Przypisy:
[1] Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii MówionejBrak komentarzy:

Prześlij komentarz