Dokumenty do dziejów Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"

  

Dokumenty do dziejów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”, wstęp, wybór i opracowanie Marek Jedynak, Wydawnictwo BARBARA i Instytut Pamięci Narodowej, Kielce-Kraków 2014, ss. 427.
  
  
Dokumenty do dziejów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” to zbiór źródeł dotyczących słynnych oddziałów Armii Krajowej, przechowywanych w różnych miejscach, począwszy od archiwów państwowych, a skończywszy na zbiorach prywatnych. To nie tylko materiały wytworzone przez struktury AK, ale również przez niemieckie służby policyjne zwalczające polskie podziemie.

Publikowane dokumenty ukazują wiele nieznanych aspektów działalności AK nie tylko w regionie świętokrzyskim. Pozwalają bliżej poznać funkcjonowanie konspiracji i partyzantki, a także ułatwiają analizę metod i środków rozpoznania ruchu oporu przez niemiecką policję bezpieczeństwa.

Książka jest pokłosiem realizowanego od 2011 r. projektu, którego celem było zebranie w jednej publikacji wszystkich znanych i nieznanych dokumentów, które powstały w kancelarii Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury", innych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, a także w sztabach wojsk okupacyjnych i aparatu bezpieczeństwa III Rzeszy.

Książkę można nabyć w sklepie internetowym Wydawnictwa BARBARA lub bezpośrednio pod tym linkiem
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.