sobota, 9 lutego 2019

Randka z historią - Brzeziny k. Łodzi, 13.02.2019 r.

14 lutego w pierwszej kolejności kojarzy się z Walentynkami. Tego dnia przypada również 77. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Uwzględniając historyczną datę oraz dzień zakochanych w środę 13 lutego zapraszam na spotkanie pod hasłem „Randka z historią”. Tego dnia w Brzezinach k. Łodzi będę miał przyjemność przybliżyć losy trzech wybitnych spadochroniarzy - cichociemnych, oficerów Armii Krajowej - płk. Jana Piwnika „Ponurego”, mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” oraz ppor. Waldemara Szwieca „Robota”.

Jak napisali organizatorzy spotkania, "w historii trójki bohaterów jest wszystko za co kochamy polskie dzieje - bezgraniczne poświęcenie dla Ojczyzny, tragizm, romantyzm, błyskotliwe zwycięstwa i bolesne porażki. Mimo, że te trzy postacie jednoznacznie kojarzą się z regionem świętokrzyskim, nie zabraknie wątku lokalnego jak okoliczności skoku spadochronowego „Ponurego” w nieodległym od Brzezin Czatolinie".
  
Po zakończeniu wykładu odbędzie się pokaz najnowszego filmu dokumentalnego Robot - historia niezwykła Waldemara Szwieca
  
Organizatorzy czynią również starania, aby spotkanie zaszczycił swoją obecnością jeden z ostatnich żyjących partyzantów z oddziału „Robota” ppłk Tadeusz Barański „Tatar”. Wszystko zależy od zdrowia sędziwego kombatanta.

Spotkanie odbędzie się 13 lutego 2019 r. w Centrum Promocji i Kultury przy ul. Sienkiewicza 10/12 w Brzezinach o godz. 18.00.

Serdecznie zapraszam!
dr Marek Jedynak

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz