środa, 22 sierpnia 2012

"Czarka" i "Agaton"

Zainteresowani historią Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" z pewnością znają postać "cichociemnego" por. Jana Rogowskiego "Czarki". Z por. cc. Janem Piwnikiem "Ponurym" zdobył więzienie w Pińsku, następnie poszedł z nim w Góry Świętokrzyskie. Tutaj pełnił funkcję dowódcy 1 plutonu "warszawskiego" II Zgrupowania ppor. cc. Waldemara Szwieca "Robota". Ranny w rękę zmuszony został opuścić oddział. Przeniósł się do Warszawy, gdzie został szefem Bazy Zaopatrzenia Terenu krypt. "Start IV", odpowiadającej za dostawy dla Kierownictwa Dywersji "Kedywu" Okręgu Kielecko-Radomskiego. 3 stycznia 1944 r. został zadenuncjowany przez agenta Gestapo ps. "Garibaldi" (Jerzy Wojnowski "Motor" - kolega z akcji w Pińsku). Zginął w 1944 r. w więzieniu Gestapo w Radomiu.
 
Więcej na temat "Czarki" napisał Jego wojenny towarzysz broni - również "cichociemny" por. Stanisław Jankowski "Agaton". Wspomnienia o Janie Rogowskim ukazały się w książce pt. Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie (Warszawa 1980). Ich fragmenty znaleźć można także na stronie poświęconej "Agatonowi". Tym samym zapraszam wszystkich do odwiedzenia portalu pt. Stanisław Jankowski "Agaton". Warto zapoznać się z biografią tego oficera, który zasłużył się dla Polski zarówno w czasach wojny, jak i pokoju.


2 komentarze:

  1. Książka Agatona to obowiązkowa pozycja dla każdego. Ja mam, ale niestety, nie wypożyczam. Kiedyś kupiłem na all...., sprzedający twierdził, że stan dobry. Dla niego dobry to połowa kartek osobno. Całe szczęście, że żadnej nie brakuje. I tak po przeczytaniu sobie leży na półce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla chętnych książka zeskanowana do czytania tutaj: http://stanislawjankowskiagaton.pl/z-falszywym-ausweisem-w-prawdziwej-warszawie/

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.