poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Wileńskie tropy

Miniony tydzień miałem przyjemność spędzić w Wilnie, pięknym mieście pełnym polskich, kresowych wspomnień. Głównym celem wyjazdu były poszukiwania śladów rodziny mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego "Nurta". Mało kto wie, skąd pochodził Jego ojciec. Na chwilę obecną po więcej niecodziennych informacji o "Nurcie" odsyłam do artykułu Renaty Ściślewskiej-Skrobisz w ubiegłorocznym numerze "Wykusu".
 
W szeregach Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich walczyli Polacy z różnych stron kraju. Dlatego dziś chciałbym przedstawić Wam kilkoro żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" związanych z Wilnem i Wileńszczyzną.
 
Halina Marta Łopacińska "Łotyszka" (łączniczka Zgrupowań z KG AK). Urodziła się w 1908 r. w Rydze. Ukończyła gimnazjum w Wilnie a następnie Wydział Prawa Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Żona ppor. rez. obserwatora Stanisława Łopacińskiego z 5 pułku lotniczego, stacjonującego w Lidzie i Wilnie. Więcej o "Łotyszce" znajdziesz tutaj.

Hanna Ostachowska-Sojecka "Ewa" (łączniczka i sanitariuszka Zgrupowań i I batalionu 2 pp Leg. AK). Urodziła się w 1922 r. w Wilnie, gdzie wówczas stacjonował jej ojciec - por./kpt. Jan Ostachowski.
 
Bogdan Jan Ostachowski "Puer" (w 1944 r. żołnierz 2 komp. I/2 pp Leg. AK). Urodził się w Wilnie, podobnie jak jego siostra Hanna Ostachowska "Ewa".
  
Józef Alojzy Popczyk "Grzybek" (w 1944 r. żołnierz 1 komp. I/2 pp Leg. AK). Urodził się w 1918 r. w Skarżysku-Kamiennej. W roku akademickim 1938/1939 studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, skąd przeniósł się na Politechnikę Lwowską. Studiował prawdopodobnie kierunek związany z ogrodnictwem, sadownictwem lub szerzej - rolnictwem.
   
To nie wszyscy żołnierze pochodzący z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. Wielu "wachlarzowców" wywodziło się również z terenów dzisiejszej Białorusi, a także Ukrainy. Ale to już osobna historia...
 
 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.