niedziela, 1 maja 2011

bł. Jan Paweł II i kombatanci

Dziś, w dniu beatyfikacji papieża Jana Pawła II warto wspomnieć o Jego Osobie. Podczas całego pontyfikatu ani na chwilę nie zapomniał być Polakiem, który doświadczył hitleryzmu i komunizmu. Zdawał sobie sprawę z wszystkich problemów, z którymi borykali się pozostający w Ojczyźnie rodacy. W latach osiemdziesiątych, bezpośrednio jak i pośrednio, podejmował się wielu akcji dających Polakom nadzieję i siłę, by nie ustali w swoich dążeniach do odzyskania niepodległości.

W pewnym momencie w środowisku kombatanckim, które od samego początku czuło silne oparcie w Kościele katolickim, powstała specyficzna "moda" na błogosławieństwa od najważniejszych dostojników kościelnych w kraju oraz oczywiście Jana Pawła II. Nadsyłane prośby o błogosławieństwa były wysłuchiwane i opatrywane każdorazowo stosowną korespondencją zwrotną.
Robotowcy, organizując w 1985 r. po raz drugi uroczystości "Koneckiego Września", również wystarali się o błogosławieństwo z Watykanu, podpisane przez abp. E. Martineza, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej:
Przewielebny Księże Proboszczu. W związku z listem, jaki wpłynął do tutejszego urzędu od PP Janusza Skalskiego i Zbigniewa Rudzisza z prośbą o błogosławieństwo Ojca Świętego z okazji rocznicy opanowania miasta Końskie przez Armię Krajową II Zgrupowania Partyzanckiego Gór Świętokrzyskich, Ojciec Święty tą drogą zapewnia o modlitwie w intencji Zmarłych i Żyjących Żołnierzy i z serca udziela wszystkim uczestnikom Mszy Jubileuszowej swego Apostolskiego Błogosławieństwa.
Warto w tym ważnym dla Polaków dniu przytoczyć tę historię i pokazać, że błogosławiony Jan Paweł II był związany chyba z każdą grupą społeczną w Polsce i na świecie. Jeżeli by poszukać w domowych archiwach, na pewno znajdziecie podobne błogosławieństwa dla wszystkich żołnierzy Korpusu AK "Jodła", dla żołnierzy 3 pp Leg. AK, czy też dla innych środowisk. Fotokopiowane listy zapewniające o modlitwie służyły potem jako cegiełki na działalność środowisk i w gruncie rzeczy były przejawem nie tylko duchowej, ale również i materialnej opieki.


_____________________________
Fotokopia ze zb. J.K. Wroniszewskiego "Konrada".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz