wtorek, 14 sierpnia 2018

Konecki Wrzesień 2018

Zapraszam Państwa już dzisiaj do udziału w obchodach "Koneckiego Września". W tym roku uroczystości odbędą się dokładnie w 75. rocznicę zdobycia Końskich przez dowodzonych przez ppor. cc. Waldemara Szwieca "Robota" żołnierzy II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" - w dniach 31 sierpnia - 2 września 2018 r.
  
To najstarsze i nieprzerwanie od 1984 r. odbywające się na Ziemi Koneckiej uroczystości. Józef Kazimierz Wroniszewski "Konrad", honorowy obywatel Końskich i żołnierz II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" tak napisał o "Koneckim Wrześniu":
Taką nazwę nosi doroczna, główna uroczystość poświęcona uczczeniu walk stoczonych przez [II] Zgrupowanie „Robota” na Ziemi Koneckiej. Odbywa się w Końskich w [sobotę i] niedzielę najbliższą przełomu sierpnia i września, czyli najbliższą daty opanowania miasta przez Zgrupowanie, w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1943 r. Brawurowa akcja, znakomicie przygotowana i bezbłędnie wykonana przez kilkudziesięciu partyzantów przeciw ponad półtoratysięcznej hitlerowskiej załodze miasta odbiło się w tamtym czasie głośnym echem w okupowanym kraju, krzepiąc ducha umęczonego narodu. Była bowiem pomyślana jako przypomnienie zbójeckiej napaści na nasz kraj w roku 1939 oraz jako odwet za masowe aresztowania mieszkańców miasta Końskie w sierpniu roku 1943.
Głównym akcentem uroczystości jest msza polowa w intencji mieszkańców miasta Końskie i Ziemi Koneckiej, poległych, zamordowanych i zamęczonych w okresie II wojny [światowej], żołnierzy polskich wszystkich oddziałów i formacji, którzy padli w walkach na Konecczyźnie w latach 1939–45 oraz żołnierzy polskich poległych na wszystkich frontach II wojny [światowej], a także pomordowanych i zamęczonych.

Poniżej przedstawiam program tegorocznych uroczystości:
31 sierpnia 2018 r. (piątek)
1 września 2018 r. (sobota)
  • 15.30 - zbiórka uczestników uroczystości na parkingu obok cmentarza (ul. Browarna w Końskich)
  • 15.45 - przemarsz kompanii honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod Pomnik Partyzantom
  • 16.00 - Apel Pamięci
  • 18.00 - Wieczór wspomnień w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Końskie z udziałem kombatantów. Premiera książek Wydawnictwa Arslibris:
    • dr Tadeusz Banaszek, Powiat konecki w przygotowaniach obronnych państwa w latach 1921-1939
    • Marian Wikiera, Tropem cichociemnych na Ziemi Koneckiej. Kurier Jan Ciaś "Kula"
2 września 2018 r. (niedziela)
  • 9.30 - Msza święta polowa. Występ zespołu "Pasja: z Gimnazjum w Stadnickiej Woli oraz aktora Jarosława Rabendy z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (kolegiata pw. św. Mikołaja w Końskich)
  • 17.00 - występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (scena letnia, Park Miejski im. hr. Tarnowskich w Końskich)
Serdecznie zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz