wtorek, 20 września 2016

Promocja książki o "Osecie" w Skarżysku-Kamiennej

Z wielką przyjemnością zapraszam 29 września 2016 r. (czwartek) na godz. 17.00 do Miejskiego Centrum Kultury im. Leopolda Staffa w Skarżysku-Kamiennej (ul. Słowackiego 25) na promocję książki

Marek Jedynak, Władysław Wasilewski "Oset", "Odrowąż" (1921-1943). Harcerski instruktor i partyzancki dowódca, Kielce 2016

Kilka słów więcej o książce znajdą Państwo w rozszerzeniu wiadomości. Wstęp oczywiście wolny. Jeszcze raz serdecznie zapraszam!Władysław Wasilewski „Oset”, „Odrowąż” do 1939 r. był harcerskim instruktorem i drużynowym. W czasie II wojny światowej działał w wielu konspiracyjnych organizacjach (Polska Organizacja Zbrojna, Polska Niepodległa, Gwardia Ludowa, Armia Krajowa). Był także dowódcą partyzanckiego oddziału GL i AK.

Niniejsza praca zawiera szczegółowy opis jego życia. Odpowiada na pytania, kim był, skąd pochodził i w jakich warunkach dorastał. Jakim był synem, bratem, kolegą, harcerzem, konspiratorem, nauczycielem i partyzanckim dowódcą? Jak zmieniała się jego osobowość oraz kto miał na nią wpływ? W jakim stopniu jego marzenia i dążenie do samorealizacji przez dokonanie wielkich czynów wyznaczały kierunki jego aktywności? Wreszcie, jakie role życiowe podejmował i która z nich była najważniejsza? I na koniec – czy i jak dalece powojenna legenda odpowiada prawdzie, a w jakiej mierze mitologizuje tę postać?

Chociaż był najmłodszym dowódcą plutonu w Zgrupowaniach Partyzanckich AK „Ponury”, osobistym przykładem zjednywał podkomendnych i towarzyszy broni. Jego ofiarna postawa, a także przedwczesna śmierć stanowią świadectwo obcowania z historią człowieka wyjątkowego, o którym pamięć nie przemija.

Premiera książki będzie miała miejsce 29 września br. o godz. 17.00
w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej (Patio)
Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy!
   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz