sobota, 2 kwietnia 2016

Akcja pod Wólką Plebańską w "Kwarcie"

Ukazał się kolejny numer kwartalnika „Kwarta” wydawanego przez Fundację Niepodległości. W pierwszym numerze w 2016 r. pojawia się tematyka, która będzie obecna na łamach kwartalnika przez cały rok. Rok 2016 został uchwałą sejmową ogłoszony Rokiem Cichociemnych.
  
W numerze znajdą Państwo m.in. artykuł Marka Jedynaka opisujący akcję oddziału AK dowodzonego przez cichociemnego por.  Jana Piwnika  „Ponurego” na pociąg pod Wólką Plebańską 4 września 1943 r.
  
Numer otwiera fragment książki Józefa Żbika „Pierwszy skok”, której pierwsze wydanie ukazało się w Londynie w 1946 a teraz mamy dostęp do II wydania. Fragment książki poprzedza wstęp Bogdana Rowińskiego prezesa Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Kolejne artykuły przybliżają nam kilka epizodów związanych z cichociemnymi. Artykuł autorstwa prof. Tomasza Panfila i Anny Pietrzak opisuje dramatyczne okoliczności operacji „Most I” czyli lądowania samolotu alianckiego w okupowanej Polsce w miejscowości Matczyn. Marek Jedynak opisuje akcję oddziału AK dowodzonego przez cichociemnego por. Jana Piwnika „Ponurego” na pociąg pod Wólką Plebańską. Iwona Pogorzelska przedstawia sylwetkę cichociemnego Stanisława Mateusza Wintera walczącego z Niemcami w ramach wileńskiej AK, a zamordowanego przez UB w czerwcu 1945 roku.
  
Redakcja „Kwarty” włączyła się w ogólnopolską dyskusję na temat nazwy żołnierzy antykomunistycznego podziemia – „Wykleci czy Niezłomni”. W kolejnych numerach będą publikowane głosy w tej dyskusji. W tym numerze prezentowane są wypowiedzi: prof. Tomasza Panfila z KUL, Sławomira Górskiego – reżysera filmów dokumentalnych, i Przemysława Jaśkiewicza – członka zarządu Fundacji Niepodległości.
 
Tradycyjnie do numeru „Kwarty” został a dołączona płyta dvd z filmem Dariusza Walusiaka „Wspomnienie o Łukaszu Cieplińskim”. I z osobą ppłk. Łukasza Cieplińskiego związany jest kolejny blok artykułów. Piszą w nim Zbigniew K. Wójcik i Dariusz Walusiak.
 
Kolejne artykuły związane są z obchodzoną w tym roku 1050 rocznicą chrztu Polski. Profesor Marek Kazimierz Barański przedstawia powody i konsekwencje przyjęcia chrztu. Piotr Gawryszczak opisuje peregrynację obrazu jasnogórskiego na Lubelszczyźnie w ramach obchodów milenijnych w 1966. Związany z tą tematyką jest również artykuł Janusza Stefaniaka o postawie duchowieństwa lubelskiego wobec systemu komunistycznego w latach 1944 – 1956. Ojciec profesor Roland Prajs przybliża powstańcze dzieje Adama Chmielowskiego znanego bardziej jako Brat Albert.
 
Na łamach „Kwarty” przedstawiona jest również postać kresowego kombatanta Weroniki Sebastianowicz . Leszek Żebrowski pisze o Powstaniu Czortkowskim, Rafał Drabik pisze o największej na okupowanych ziemiach polskich pacyfikacji Borowa. Przemysław Jaśkiewicz recenzuje książkę Marty Kwaśnickiej „Jadwiga”.

___________________
Informacja o wydawnictwie zaczerpnięta w całości ze strony Fundacji Niepodległości.
Czasopismo "Kwarta" i inne publikacje fundacji można kupić tutaj.

1 komentarz:

  1. /Nie mieli sie martwić o co, wywalili w Wolce pociąg a szwabów nauczyli zeby nie wchodzili a las na drugi raz/

    OdpowiedzUsuń