niedziela, 11 sierpnia 2013

Teczka specjalna J.W. Stalina

Miałem dzisiaj chwilę czasu i okazję, by wreszcie zapoznać się dokładnie z publikacją Teczka specjalna J.W. Stalina. Raporty NKWD z Polski 1944–1946, wybór i opracowanie Tatiana Cariewskaja, Andrzej Chmielarz, Andrzej Paczkowski, Ewa Rosowska, Szymon Rudnicki, Warszawa 1998.
  
W pracy znalazłem informacje o żołnierzach "Ponurego" i "Nurta" w podziemiu niepodległościowym, informacje o działalności struktur "Nie", DSZ i WiN na Kielecczyźnie, a także kilka innych niezwykle ważnych danych do kolejnych projektów. Zbiór dokumentów czyta się z zapartym tchem i chyba czasem z niedowierzaniem, że radzieckie służby aż tak wiele wiedziały o sytuacji w Polsce. Z chęcią brałbym tę książkę w podróż, ale trochę za duża, a poza tym co kilka stron musiałbym robić notatki na marginesie, zamiast od razu wprowadzać dane do komputera. Jeżeli jeszcze nie znacie tej pozycji, POLECAM SERDECZNIE!

I jeszcze kilka zdań z okładki: "Zbiór dokumentów pochodzących z kancelarii Ławrentija Berii, ludowego komisarza spraw wewnętrznych. Zawiera on kopie raportów, sprawozdań i depesz, kierowanych do Stalina od początku 1944 roku do lutego 1953 rokuZ około 500 dokumentów dotyczących spraw polskich do publikacji wybrano 156. Ten odtajniony w ostatnich latach zbiór dokumentów ujawnia podejmowane w tamtym czasie różnorodne działania, które miały doprowadzić do pełnego podporządkowania Polski Związkowi Sowieckiemu. Autorzy piszą o sposobach, jakimi likwidowano podziemie niepodległościowe, paraliżowano życie polityczne i społeczne, przejmowano kontrolę nad Wojskiem Polskim, osłabiono opór przeciwko nowej rzeczywistości".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz