sobota, 13 marca 2010

Odznaka im. "Ponurego" dla Struja

Policyjna Odznaka Zasługi im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” nadawana jest policjantom, którzy wykazali się niezwykłym męstwem oraz poświęceniem podczas służby. Dekoracja odbywa się w trakcie corocznych czerwcowych uroczystości patriotycznych na Wykusie. Niestety ostatni z odznaczonych funkcjonariuszy nie mógł odebrać honoru osobiście. Otrzymał go pośmiertnie za to, że nawet na urlopie nie przestał strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli…

Podkomisarz Andrzej Struj – bo o nim mowa, stał się bohaterem polskich serwisów prasowych ostatnich tygodni. 42-letni warszawski policjant z 15-letnim stażem, podobnie jak aspirant Jan Piwnik zginął w boju. Próbując obezwładnić dwóch nastolatków skandalicznie zachowujących się na jednym z warszawskich przystanków, otrzymał śmiertelne ciosy nożem. Jego zabójstwo wywołało burzę w polskiej opinii publicznej oraz dyskusję na temat stosunku społeczeństwa wobec policji. Jak zwykle przy takich tragediach podniesiono także temat zaostrzenia kar dla przestępców. Wielka szkoda, że kolejny raz w naszym kraju potrzebę reform, zmian, działań determinują tak wielkie dramaty jak wydarzenia z 10 lutego.


10 marca Odznakę ojcu zmarłego wręczył por. Zdzisław Rachtan „Halny” – wieloletni Senior Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt", który jest jednocześnie Przewodniczącym Kapituły. Warto w tym miejscu wspomnieć, że zazwyczaj honoru zawieszenia na piersi Odznaki im. „Ponurego” doświadczają policjanci świętokrzyscy, bowiem Piwnik jest ich patronem. Sądzę, że nie byłoby w tym nic zdrożnego gdyby patronat ten rozciągnąć na całą polską policję – co stanowi wielkie marzenie żyjących jeszcze partyzantów „Ponurego”.

_______________________
Zdjęcia pochodzą z portalu Policja.pl

1 komentarz: