piątek, 19 maja 2017

Europejska Noc Muzeów w warszawskim IPN

Jutro w całym kraju otwarte będą archiwa i muzea biorące udział w Europejskiej Nocy Muzeów. Tym razem zapraszam Państwa do Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
 
Na ekspozycji w Czytelni Akt Jawnych w budynku B w Archiwum IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie znajdą Państwo stanowisko Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej (będzie na końcu). Pracownicy Centrum zaprezentują szczególny zasób archiwalny po Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
    
Wśród udostępnionych materiałów znajdzie się teczka śledztwa prowadzonego przez Gestapo w Radomiu przeciwko oficerom i żołnierzom Zgrupowań Partyzanckich AK. Archiwiści zamierzają zaprezentować zarówno niemieckie raporty i sprawozdania z inwigilacji Zgrupowań, jak również dokumenty znalezione 14 października 1943 r. pod Wielką Wsią przy zabitym ppor. cc. Waldemarze Szwiecu "Robocie" i Jego żołnierzach - w tym pośmiertne fotografie żołnierzy AK wykonane przez Niemców, osobiste dokumenty poległych i itp. Warto zatem odwiedzić Archiwum IPN.
 
Dodatkowo, poza wysłuchaniem opowieści archiwistów i obejrzeniem dokumentów, będzie możliwość poszukania (oczywiście przy pomocy pracowników) w bazach Międzynarodowego Biura Poszukiwań (International Tracing Service) i w Indeksie Represjonowanych.
 
Dla wszystkich, którzy nie dotrą tego dnia do warszawskiego IPN mamy pocieszenie. Materiały prezentowane podczas Nocy Muzeów będą stanowiły aneks do Dziennika "Staszka", który powinien ukazać się - miejmy nadzieję - wreszcie w tym roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz