sobota, 25 marca 2017

10. rocznica śmierci "Habdanka"

Dzisiaj, 25 marca upływa 10 lat od śmierci mjr. Jerzego Oskara Stefanowskiego "Habdanka". Na blogu Wokół Wykusu przypominaliśmy już tę barwną postać, ale nigdy nie jest za dużo wspomnień o bohaterach Armii Krajowej.

Urodził się 25 kwietnia 1913 r. w Zgierzu. W 1935 r. został absolwentem Szkoły Morskiej w Gdyni, uzyskując tytuł inżyniera mechanika okrętowego.
Służył w Marynarce Handlowej i Wojsku Polskim. Wziął udział w wojnie obronnej 1939 r. Po klęsce Polski zaangażowany w działalność konspiracyjną. Miał powiązania z GL i NSZ, a ostatecznie jego oddział dołączył do Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". W 1944 r. dowodził 4 kompanią I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK. Po wojnie zaangażowany był w działalność Ośrodka Opatowskiego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
  
W późniejszych latach pracował jako budowniczy konstrukcji metalowych, zatrudniony jako brygadzista w Przedsiębiorstwie Mostostal Płock.
   
Poza działalnością kombatancką zaangażował się w ruch demokratyczny na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Był współpracownikiem KPN. Organizował także Koło Kombatantów NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej.
  
Kombatant, człowieka niezłomny, żarliwy patriota, represjonowany przez władze PRL w latach 1945-1984. Odznaczony m.in. orderem Virtuti Militari V kl., dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem AK oraz Krzyżem Zasługi dla ZHP z Rozetą z Mieczami.
 
Zmarł 25 marca 2007 r. w Łodzi. Został pochowany z asystą kompanii honorowej WP na Cmentarzu Ewangielickim w Lodzi przy ulicy Ogrodowej.
 
Obszerny biogram "Habdanka" znajdą Państwo na portalu "Zeszytów Kombatanckich".


1 komentarz:

  1. "...nigdy nie jest za dużo wspomnień o bohaterach Armii Krajowej" to prawda. Należy te postaci wciąż młodemu pokoleniu przypominać.

    OdpowiedzUsuń