środa, 11 stycznia 2017

Z pamiętnika kobiety walczącej (2)

Zapraszam Państwa na promocję wspomnień Stanisławy Cichosz-Staszałek "Sławy" pt. Z pamiętnika kobiety walczącej. Spotkanie odbędzie się 13 stycznia br. o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Słowackiego 25 w Skarżysku-Kamiennej.
   
Z pamiętnika kobiety walczącej to prawdopodobnie jedno z ostatnich opracowań, które przedstawia II wojnę światową z perspektywy jej uczestniczki. Stanisława Cichosz-Staszałek „Sława” (1916-1992) w 1944 r. podczas operacji „Burza” znalazła się w centrum działań wojennych. Służyła jako sanitariuszka w 3 Pułku Piechoty Legionów AK. Notatnik prowadziła od pierwszych dni sierpnia 1944 r. aż do połowy stycznia 1945 r.
  
Z jej codziennych zapisków po ponad 70 latach wyłaniają się interesujące i wciąż mało znane losy żołnierzy Korpusu Kieleckiego AK „Jodła”. I chociaż są to opinie przedstawione z perspektywy szeregowej uczestniczki działań zbrojnych, nie pozbawione subiektywizmu, a także pełne uczuć, niewątpliwie stanowią ważny wkład w historię. 
  
Wojenne zapiski uzupełnione zostały przez redaktora tomu wspomnieniami Autorki o rodzinie Cichoszów w latach 1929–1940 i po zakończeniu II wojny światowej. W obszernych komentarzach „Sława” przedstawiła życie swojej wielopokoleniowej rodziny w Iłży, niewielkim miasteczku północnej Kielecczyzny. Książka zawiera także obszerne aneksy. Nade wszystko warto jednak zwrócić uwagę na twórczość poetycką Stanisławy Cichosz-Staszałek, która swe traumatyczne doświadczenia z lat niemieckiej okupacji potrafiła ubrać w liryczne strofy.
   
Mamy zatem do czynienia w książce nie tylko z relacją z czasów wojny, ale także zajmującym materiałem wspomnieniowym do dziejów Kielecczyzny w okresie II Rzeczypospolitej i w latach Polski „ludowej”. Praca ta z pewnością będzie atrakcyjna dla miłośników historii regionalnej, ale nie tylko.
Podczas promocji będzie możliwość zakupienia książki.
Serdecznie zapraszamy!

1 komentarz:

  1. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia http://proskarzysko.pl/stanislawa-cichosz-staszalek-slawa-z-pamietnika-kobiety-walczacej-ksiazka/

    OdpowiedzUsuń