czwartek, 3 września 2015

Zmarł Józef Nikodem Czernikiewicz "Sęk"

W przeddzień "Koneckiego Września" nadeszła kolejna smutna wiadomość. "Ponury" i "Nurt" znów zwołują na niebieską koncentrację. 2 września 2015 r. w Busku-Zdroju zmarł Józef Nikodem Czernikiewicz "Sęk". Miał 90 lat.

Józef Nikodem Czernikiewicz był synem Józefa i Stanisławy z d. Laskowskiej. Urodził się 18 listopada 1925 r. w Bodzentynie. Szkołę Powszechną w Bodzentynie ukończył w 1939 r. Był w tym czasie harcerzem. W sierpniu 1939 r. przebywał na obozie harcerskim. Ze względu na młody wiek, nie wziął udziału w wojnie obronnej.
W 1941 r., z powodu kłopotów finansowych, rodzina Czernikiewiczów przeniosła się do majątku Łomno [?]. Po aresztowaniu właścicieli – Kotkowskich [?] i wywiezieniu ich do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, nowym zarządcą został wyznaczony Niemiec Keller. W Wielką Sobotę 1943 r. Niemcy przyjechali także po Czernikiewiczów. Udało im się uciec i powrócili do Bodzentyna.
W pacyfikacji Bodzentyna 1 czerwca 1943 r. zginął brat Józefa - Witold (22 l.). Po tym wydarzeniu, Józef ze swoim bratem Stanisławem „Michałem” i ich ojcem Józefem „Tatusiem” nocą 4/5 czerwca 1943 r. dotarli na Wykus. Szukali ochrony w szeregach Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". Przydzieleni zostali do 1 plutonu „Oseta” w III Zgrupowaniu. W oddziale zastali najstarszego brata Jana „Waltera”, który był zastępcą „Oseta”. Brał udział we wszystkich akcjach oddziału. Józef Nikodem Czernikiewicz "Sęk" przeszedł cały szlak bojowy Zgrupowań i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK.
Po wojnie zamieszkał w Bodzentynie, gdzie podjął dalszą naukę w gimnazjum, zaczynając od klasy trzeciej. W 1949 r. zdał maturę w Liceum Pedagogicznym. Jako nauczyciel został skierowany do pracy w na terenach „przyczółkowych” do miejscowości Brzoza [?] w powiecie kozienickim. W 1952 r. przeniesiony został do Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju, gdzie pracował do emerytury. Uzupełnił wykształcenie, kończąc studia z fizyki.
Był aktywnym członkiem Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”–„Nurt”. Do końca pojawiał się na wszystkich ważnych uroczystościach, gromadząc wokół siebie rodzinę i wychowanków.
Za swoją wojenną i powojenną działalność otrzymał m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Odznakę Pamiątkową Akcji „Burza”, Odznakę Weterana Walk o Niepodległość.

Pochowany zostanie na cmentarzu w Busku-Zdroju. O terminie uroczystości powiadomimy niezwłocznie po otrzymaniu informacji.3 komentarze:

 1. Cześć Jego pamięci. Niech spoczywa w pokoju.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pogrzeb Profesora Józefa Czernikiewicza odbędzie się w sobotę 5 września, o godz. 11.00 w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju.
  http://busko.com.pl/zmarl-profesor-jozef-czernikiewicz-pogrzeb-odbedzie-sie-w-sobote,,2,1,1,1,20209,n.html

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,

  czy znajdzie się na blogu krótki artykuł o życiorysie i śmierci niedawno zmarłej Gustawy Sala ps. Sarna z Janowic. Pani Sala była opiekunem Izby Pamięci Ponurego i osobą wielce zasłużoną, która przekazywała i podtrzymwała pamięć o Ponurym i jego żołnierzach.

  Jaki będzie los Izby Pamięci po jej śmierci?

  OdpowiedzUsuń