poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Major Hubal. Historia prawdziwa

Prezentujemy dzisiaj nowość wydawniczą pt. Major Hubal. Historia prawdziwa autorstwa Łukasza Ksyty, redaktora zaprzyjaźnionego z nami portalu Major Hubal. Warto bowiem przypomnieć, że kilkunastu żołnierzy "Hubala" walczyło w latach 1943-1944 pod rozkazami "Ponurego" i "Nurta".

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Iskry. Na portalu wydawnictwa możemy przeczytać: "Hubal" czyli major Henryk Dobrzański to postać na pozór znana: ostatni żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej, który w mundurze chciał przetrwać do przyjścia odsieczy z zachodu. Olimpijczyk – był świetnym jeźdźcem, wielkim znawcą koni. Z temperamentu zagończyk i indywidualista. Jego postawa do dziś wywołuje spory. Wiele sądów i opinii, nierzadko diametralnie różnych, wypowiadali o nim historycy i publicyści, poczynając od samego Melchiora Wańkowicza. Narosła przez lata legenda przesłaniała życie "Hubala".
Właśnie życie Dobrzańskiego opisał szczegółowo Łukasz Ksyta, wykorzystując nie tylko bogatą literaturę przedmiotu, ale też docierając do wielu nieznanych wcześniej dokumentów. Książka ukazuje życie bohaterskiego oficera od dzieciństwa, poprzez pierwszą wojnę światową i międzywojenne dwudziestolecie aż po śmierć na polu walki, rekonstruuje dzieje dowodzonego przez niego oddziału i losy jego żołnierzy. Pokazuje wiele nowych faktów, nie stroniąc od tematów trudnych. Hubal jawi się na jej kartach nie jako pomnikowy ideał, lecz człowiek z krwi i kości.

Polecamy serdecznie!
 Osoby zainteresowane nabyciem książki proszone są o kontakt pod adresem majorhubal@op.pl (w tytule wiadomości należy dopisać „Książka"). Na życzenie możliwy autograf autora i dedykacja.

Nabycie książki możliwe będzie również w Anielinie 30 kwietnia 2014 r. w trakcie obchodów Dnia Pamięci o Majorze Hubalu.


Można też nabyć ją w Wydawnictwie Iskry.

SPIS RZECZY WSTĘP
ŻYCIE I DZIAŁALNOŚĆ HENRYKA DOBRZAŃSKIEGO W OKRESIE 1897-1939
Dzieciństwo i lata młodzieńcze
Służba w Legionach
Kariera w Wojsku Polskim
Osiągnięcia sportowe
POWSTANIE I DZIAŁALNOŚĆ ODDZIAŁU WYDZIELONEGO WOJSKA POLSKIEGO
Utworzenie 110. Pułku ułanów i trasa jego marszu
Formowanie oddziału i jego przemarsz w rejon Warszawy
Marsz do lasów włoszczowskich
Powstanie Okręgu Bojowego Kielce
Rozbudowa Oddziału Wydzielonego
Działalność oddziału majora Hubala w świetle dziennika bojowego
Zbrodnie hitlerowskie na ludności polskiej w rejonie działań oddziału
Śmierć Hubala i dalsze losy oddziału
ZAKOŃCZENIE
ANEKSY
Poszukiwania grobu majora Hubala
Hubalczycy w Rzeczycy
Hubalczycy w Oświęcimiu
Związki oddziału mjr. Hubala z Opocznem. Bar Polski – punkt kontaktowy
Relacja Józefa Słonia
Przypisy
Bibliografia
Indeks osób
Indeks nazw geograficznych


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.