Polecane:

środa, 30 maja 2018

Dziennik "Staszka" - fragment 1

Kiedyś ktoś powiedział mi, że przypadek ma na imię Duch Święty. Coś w tym musi być. Wczoraj nanosiłem ostatnie poprawki w Dzienniku Stanisława Wolffa "Staszka". Chwila zastanowienia i udało mi się zidentyfikować dwie nieznane wcześniej fotografie por. cc. Antoniego Jastrzębskiego "Ugora" - cichociemnego, inspektora "Związku Odwetu" w Okręgu Radomsko-Kieleckim AK. Fotografie znajdą się w planowanej na październik książce. Będę o tym na pewno informował.

sobota, 26 maja 2018

Ulica Józefa Czernikiewicza "Sęka" w Busku-Zdroju

W obecnych czasach, gdy odchodzą ostatni żołnierze Armii Krajowej, ważne jest by upamiętnić ich czyn zbrojny podczas II wojny światowej, ale i ciężką pracę po jej zakończeniu. Jedną z osób, które zostały docenione i uhonorowane przez społeczność, wśród której mieszkał jest śp. kpt. Józef Nikodem Czernikiewicz „Sęk”. Był żołnierzem 1 plutonu „Oseta” III Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK „Nurta”.
  
Po zakończeniu II wojny światowej na stałe zamieszkał w Busku-Zdroju. Od 1952 r. do emerytury był nauczycielem fizyki w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju, gdzie pracował do emerytury. Prowadził również szkolny chór. Wychował setki mieszkańców ziemi buskiej.

piątek, 25 maja 2018

Kotwica Polski Walczącej

Pisałem jakiś czas temu o współczesnych opaskach noszonych przez kombatantów Armii Krajowej. Częstym motywem występującym na nich jest kotwica Polski Walczącej. Warto zatem przyjrzeć się, jak i kiedy oznaka ta pojawiła się i została upowszechniona w szeregach AK podczas II wojny światowej.
   
W rozkazie nr 252/Kdw dowódcy Armii Krajowej z 13 marca 1943 r. dot. uregulowania akcji bieżącej w obszarach i okręgach gen. bryg. Stefan Rowecki „Grabica”, „Grot” określił m.in. zasady działania oddziałów dywersyjnych i partyzanckich podległych Kierownictwu Dywersji "Kedywowi" AK.
   
W swoich wytycznych gen. "Grot" nakazał oficjalnie stosować kotwicę Polski Walczącej jako symbol akcji realizowanych przez Siły Zbrojne w Kraju. W tym miejscu należy przywołać fragment wspomnianego rozkazu.

czwartek, 17 maja 2018

Wykus 2018 - program

Szanowni Państwo, przedstawiam program tegorocznych uroczystości na Wykusie. Do zobaczenia już niebawem w Lasach Siekierzyńskich! 


wtorek, 15 maja 2018

Zapraszam na film o "Robocie"

Szanowni Państwo, mam wielką przyjemność zaprosić do obejrzenia udostępnionego w całości (dzień po premierze) filmu pt. Robot. Niezwykła historia Waldemara Szwieca, w reżyserii Wojciecha Niebelskiego i Marka Wrony, scenariusz Marek Jedynak i Wojciech Niebelski, produkcja Fundacja Kultury im. Stefana Kudelskiego, Kielce 2018.
 

środa, 9 maja 2018

Robot - niezwykła historia

Fundacja Kultury im. Stefana Kudelskiego ma zaszczyt zaprosić Państwa na premierę filmu dokumentalnego pt. Robot. Niezwykła historia Waldemara Szwieca.
  
Chyba już sam tytuł zachęca do zapoznania się z obrazem, w którym przedstawiam losy cichociemnego spadochroniarza Armii Krajowej i dowódcy II Zgrupowania Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury".

Pokaz premierowy odbędzie się 14 maja br. o godz. 16.00 w Kinie Fenomen w Wojewódzkim Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach przy ul. ks. Piotra Ściegiennego 2. Serdecznie zapraszam!