Polecane:

sobota, 26 listopada 2011

Wykus w filatelistyce (1)

Otwieram nowy cykl postów pn. Wykus w filatelistyce. Co pewien czas postaram się opublikować kilka interesujących informacji dla wszystkich zbieraczy znaczków, okazjonalnych datowników, czy pocztówek. Trzeba przyznać, że sporo na ten temat już powstało.

Od połowy lat osiemdziesiątych XX w. pojawiają się walory filatelistyczne związane z oddziałami "Ponurego" i "Nurta". O popularności partyzanckiej legendy mogą świadczyć...

czwartek, 24 listopada 2011

Wakacyjne wojaże z historią w tle

Znając pogmatwane losy naszej Ojczyzny istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że gdziekolwiek byśmy nie udali się na wakacje w Polsce, znajdziemy jakąś tablicę, pomnik czy inne miejsce pamięci. Ja w te wakacje byłem w kilku miejscach i w każdym znalazłem coś związanego z Polskim Państwem Podziemnym. No to sobie powspominajmy...

niedziela, 13 listopada 2011

Droga "Ponurego" w Radiu Zachód


W poniedziałek 14 listopada byłem gościem zielonogórskiego oddziału Polskiego Radia. Podczas „Popołudniówki Radia Zachód” opowiadałem o swojej książce pt. „Droga Ponurego. Rys biograficzny majora Jana Piwnika”.

piątek, 11 listopada 2011

11 listopada w oddziałach Armii Krajowej

W tym roku Święto Niepodległości przypada 11.11.2011 r. Interesująca data, wiele wydarzeń, wieców i manifestacji w Warszawie, ale i w innych miastach w całej Polsce. Dobrze, że możemy dziś czcić ten dzień na różne sposoby, w pluralizmie i wzajemnym poszanowaniu. Niecałe 70 lat temu sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Chciałbym dziś przedstawić Wam, jak Święto Niepodległości wyglądało w oddziałach Armii Krajowej "Ponurego" i "Nurta" w 1943 i 1944 r.

wtorek, 8 listopada 2011

Testament Polski Walczącej

Przeglądając stare numery gazety "Wykus" znalazłem Testament Polski Walczącej. To niezwykle ważny dokument, który 11 lipca 1945 r. opublikowała Rada Jedności Narodowej do Narodu Polskiego i do Narodów Zjednoczonych. Tezy postawione w testamencie rzutowały przez kolejne 45 lat na działania i życie weteranów Armii Krajowej, także (a może w szczególności) na żołnierzy "Ponurego" i "Nurta", którzy byli wierni swoim ideałom przez cały okres PRL.
  
Pełna treść Testamentu Polski Walczącej od dziś dostępna jest także na naszym blogu w dziale Warto przeczytać.
  

poniedziałek, 7 listopada 2011

70 lat temu skoczył "Ponury"

Cichociemny Jan Piwnik
W połowie września 1941 roku por. Jan Piwnik przeniósł się z 4 Brygady Kadrowej Strzelców do mieszkania przy Sloan Street w Londynie, gdzie zamieszkał wraz z Alfredem Paczkowskim i dwoma innymi oficerami oczekującymi na przerzut do kraju. Paczkowski tak wspominał te chwile: Oranowski wyprowadził się od nas, a na jego miejsce przybył z Brygady Spadochronowej por. Jan Piwnik. Zaproponowałem mu wspólny pokój, chociaż, jak wspomniałem nasz dom był przestronny. W ten sposób powstał podział. W jednym pokoju Świątkowski i Jurecki dyskutowali nocami na wielkie tematy. Ja zaś z Piwnikiem w innym pokoju kładliśmy się wcześnie spać. Rano robiliśmy gimnastykę, jeździliśmy do masażysty i do klubu gwardyjskiego, gdzie instruktorzy boksu znęcali się nad nami. Po południu zwiedzaliśmy Londyn, zwłaszcza tak zwane gorsze dzielnice, targowiska i nadbrzeża, gdzie mogliśmy zobaczyć ciekawe rzeczy.

niedziela, 6 listopada 2011

Kontrym

Teatr Telewizji Polskiej przedstawia spektakl pt. "KONTRYM". Major Bolesław Kontrym "Żmudzin" - oficer Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Policji Państwowej i jednocześnie generał brygady Armii Czerwonej walczący w wojnie polsko-bolszewickiej przeciw Polsce. Od 1922 r. znów w Polsce i tylko dla polskiej sprawy. NIEWIARYGODNA POSTAĆ. Polecam serdecznie!!!

PONIEDZIAŁEK, 7 LISTOPADA, TVP 1, GODZ. 20.20


Więcej o mjr. Bolesławie Kontrymie znajdziesz choćby w Wikipedii. Lektura biogramu wystarczy, by zafascynować się "Żmudzinem" i w poniedziałek poświęcić ten czas na teatr.

czwartek, 3 listopada 2011

Andrzej Kasten "Zulejka"

Niedawno na popularnym portalu społecznościowym miałem przyjemność oglądać ślubne fotografie kolegi "Magistra" z Warszawy. Jakież było moje zdziwienie, gdy wśród nich zobaczyłem niecodzienny pomysł na fotografię z zaaranżowaniem stołecznych pomników. Na fotografii poniżej "Magister" przybija "piątkę" Kościuszkowcowi ;)
Ciekawa kompozycja, prawda? Być może zaśmiałbym się tylko z pomysłu i zamknął zakładkę, gdyby nie fakt, że mam przyjemność znać autora tego pomnika. Jest nim Andrzej Jerzy Kasten ps. "Zulejka", żołnierz Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury".

wtorek, 1 listopada 2011

Zaduszki na Wykusie

Dzień Wszystkich Świętych, a w szczególności przypadające na 2 listopada Zaduszki skłoniły mnie do tego wpisu. Tego dnia ludzie wspominają wszystkich, którzy odeszli z tego świata, modlą się za dusze zmarłych przebywające teraz w czyśćcu. Kilka dni temu czytałem o tradycji Grobów Nieznanego Żołnierza, które pojawiły się w Europie po I wojnie światowej, by uczcić dziesiątki tysięcy poległych anonimowo żołnierzy na wszystkich frontach. Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie odsłonięty został 2 listopada 1925 r. Spoczął w nim losowo wybrany obrońca Lwowa.
   
Nie trzeba jednak szukać daleko poległych nieznanych żołnierzy. Także Zgrupowania Partyzanckie AK "Ponury" i I batalion 2 pp Leg. AK "Nurta" mają w swoich szeregach poległych o wciąż nieustalonych nazwiskach.