Polecane:

sobota, 26 listopada 2011

Wykus w filatelistyce (1)

Otwieram nowy cykl postów pn. Wykus w filatelistyce. Co pewien czas postaram się opublikować kilka interesujących informacji dla wszystkich zbieraczy znaczków, okazjonalnych datowników, czy pocztówek. Trzeba przyznać, że sporo na ten temat już powstało.

Od połowy lat osiemdziesiątych XX w. pojawiają się walory filatelistyczne związane z oddziałami "Ponurego" i "Nurta". O popularności partyzanckiej legendy mogą świadczyć...

działania podziemnych struktur opozycji demokratycznej. Działające co najmniej od marca 1986 r. w Skarżysku-Kamiennej nielegalne wydawnictwo NURT - SOWA na swoim koncie miało wydawanie czasopisma „Nurt. Gazeta Ruchu »Solidarność«”, książek, ale także znaczków pocztowych. Jak zauważył Paweł Perchel (drukarz i kolporter prasy II obiegu w Starachowicach), pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. skarżyskie środowisko stało się istotnym ośrodkiem działalności wydawniczej w regionie świętokrzyskim [1].
  
Znaczki sygnowane przez skarżyski NURT „cechują się bardzo wysokim poziomem wykonania. Specjalna sitodrukowa farba, doskonały diapozytyw, no i oczywiście wiedza i doświadczenie drukarzy pozwoliły wydać znaczki, których nie powstydziłyby się wielkie oficyny. Nic w tym dziwnego – sam druk dokonał się w jednej z drukarni krakowskich na zlecenie wydawnictwa NURT” [2].

Powstały dwie serie znaczków, m.in. przedstawiające podobizny „Ponurego”, „Nurta”, „Robota” oraz gen. Mariana Langiewicza. Dotychczas udało mi się odnaleźć dwa znaczki z jednej z serii. Być może następnym razem będziemy mogli zaprezentować Państwu kolejne znaczki tego wydawnictwa.

Jednocześnie apeluję do Czytelników. Jeżeli w Państwa zbiorach znajdują się walory filatelistyczne związane z Wykusem, z chęcią przyjmę każdy z nich. Jeżeli nie chcą się Państwo z nimi rozstawać na zawsze, proszę o wypożyczenie w celu zeskanowania. Proszę o kontakt via e-mail.

______________________
Przypisy:
[1] Portal Stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980-1989, (dostęp on-line 26 XI 2011 r.).
[2] Portal Stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980-1989, (dostęp on-line 26 XI 2011 r.).
Pliki graficzne także pochodzą z Portalu Stowarzyszenia Wolni i Solidarni 1980-1989.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.