Polecane:

wtorek, 28 grudnia 2010

Podharcmistrz "Oset" od "Ponurego" (2)

W październiku obiecywałem, że jeżeli pojawi się w wersji PDF artykuł Podharcmistrz "Oset" od "Ponurego", który ukazał się w "Dodatku Specjalnym IPN" do miesięcznika "Nowe Państwo. Niezależna Gazeta Polska" 2010, nr 10, od razu o tym poinformuję, Zatem czynią to niniejszym wpisem. Dodatek do jest do pobrania tutaj.

poniedziałek, 27 grudnia 2010

Zmiany, zmiany...

Czas grudniowych podsumowań i gonitwy, by wszystkie projekty były zakończone, spowodował mniejszą aktywność na blogu. Życząc wszystkim spełnienia planów w nadchodzącym 2011 roku chciałbym jednocześnie zapytać się o propozycje tematów. Jeżeli masz pomysł, o czym powinniśmy na blogu Wokół Wykusu pisać, czekamy na wiadomości lub komentarze. Rzucajcie tematy, problemy, interesujące Was zagadnienia. Nie wiem, czy sprostamy wszystkim, ale spróbujemy opisać jak największą liczbę zaproponowanych tematów.

Poza tym mamy kilka drobnych zmian. Jedne widać na pierwszy rzut oka, inne trzeba znaleźć samemu. Wprowadzenie nowych narzędzi wymusiło zmianę wyglądu. Stary skrypt nie był kompatybilny z nowymi opcjami.

A z nowości... Na pewno od dziś będzie można oceniać posty. Poza tym, jeżeli spodoba Wam się dany news, zawsze można podzielić się nim na Facebooku lub poprzez inne nośniki informacji. Zapraszam do korzystania z tych narzędzi.

środa, 22 grudnia 2010

Jan Piwnik odznaczony przez Prezydenta RP

W swej codziennej pracy historyk dosyć często pozyskuje cenne informacje dzięki zwykłemu przypadkowi. Tak było i tym razem. Jakiś czas temu odwiedziłem oficjalną stronę Prezydenta RP, a ściślej mówiąc zakładkę dotyczącą odznaczeń, jakie nadaje.

Wielkie było moje zaskoczenie, gdy wśród osób uhonorowanych w 2010 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski zobaczyłem nazwisko majora Jana Piwnika "Ponurego". Muszę przyznać, że zdziwiłem się, bowiem żadnej informacji na ten temat nigdzie wcześniej nie znalazłem, mimo, że staram się systematycznie monitorować Internet pod względem pojawiających się nowych wiadomości dotyczących postaci „Ponurego”.

środa, 8 grudnia 2010

Jak zabito "Drągala" - dowódcę konspiracji niepodległościowej

Pracując nad życiorysami żołnierzy "Ponurego" i "Nurta" co pewien czas trafiam na nietypowe zwroty akcji. Życie ludzkie w Polsce Ludowej było pogmatwane, było poza racjonalnymi zachowaniami, było z całą pewnością sprawdzianem hartu ducha, siły i woli, a także moralności. Nie każdy żołnierz Armii Krajowej ten najcięższy z życiowych egzaminów zdał. Zdarzały się osoby, które w różny sposób podjęły się działań na granicy lojalizmu czy też nawet oddania się sprawie komunizmu. Za jaką cenę? Przy każdej charakteryzowanej jednostce należałoby postawić odmienną miarę. Każdego oceniać z zupełnie innej perspektywy.

Ostatnio rozmawiając z Panią Anną Nehrebecką usłyszałem opowieść o kobiecie, która przeszła piekło więzienia NKWD w 1939 r., nazistowski obóz koncentracyjny, a po 1945 r. ponownie więzienie UB i liczne przesłuchania. Ona się uśmiechała, ale nie oceniała. Mnie tym bardziej nie wypada w tej sytuacji oceniać. Mogę jedynie przedstawiać sylwetki żołnierzy, którzy w różnych okolicznościach i z różnym skutkiem zderzyli się z komunistycznym totalitaryzmem. Poniżej prezentuję jedną z takich postaci.

wtorek, 30 listopada 2010

Milion osób przeciw polskim obozom


Fundacja Kościuszkowska zbulwersowana kolejnym przypadkiem użycia w prasie amerykańskiej określenia „polski obóz śmierci”, wystosowała petycję do najbardziej opiniotwórczych gazet w USA, w której domaga się zakazania używania w tekstach publicystycznych tego typu terminologii. Jak mówi prezes fundacji Alex Storożyński, celem akcji jest zebranie miliona podpisów pod petycją o wprowadzenie zakazu używania określeń, które sugerują, że za śmierć milionów ludzi w obozach pracy, koncentracyjnych oraz zagłady podczas II wojny światowej, odpowiada naród polski.

wtorek, 23 listopada 2010

"Śmierć rotmistrza Pileckiego" w ramach NURTU 2010

W dniach 22-26 listopada b.r. w Kielcach trwa OGÓLNOPOLSKI NIEZALEŻNY PRZEGLĄD FORM DOKUMENTALNYCH "NURT" 2010. Szczegółowy program znajdziesz tutaj. Ja zaś zapraszam na jutro (środa) na godz. 20:00 na Małą Scenę Kieleckiego Centrum Kultury (Pl. Moniuszki 1), gdzie będzie miało miejsce spotkanie z wybitnym polskim reżyserem, jurorem tegorocznego Przeglądu NURT 2010 oraz specjalny pokaz filmowy spektaklu Śmierć rotmistrza Pileckiego w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

wtorek, 16 listopada 2010

Internetowa baza ekshumowanych na terenie Warszawy w latach 1945-1947

News prosto z newslettera Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Naprawdę warto doczytać do końca, bo uważam, że warszawscy archiwiści zrobili kawaaał doskonałej roboty. 
 
Archiwum Państwowe m.st. Warszawy na podstawie zachowanych dokumentów przygotowało i udostępniło w internecie imienną bazę osób, których ciała zostały ekshumowane na terenie Warszawy w latach 1945-1947.
 
W czasie okupacji, szczególnie podczas Powstania Warszawskiego, znaczna cześć ofiar nie została pochowana na cmentarzach, z uwagi na toczące się walki. Po zakończeniu wojny rozpoczęto ekshumacje, które...

piątek, 12 listopada 2010

Odznaki 2 pp Leg. i 2 pp Leg. AK

Pracując nad podrozdziałem o odznace Środowiska (oczywiście jest to jelonek z kotwicą Polski Walczącej) wgryzłem się w temat dokładniej. Znalazłem również pamiątkową odznakę 2 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej. I w tym momencie utknąłem...

piątek, 5 listopada 2010

Białoruskim szlakiem "Ponurego" (2)

W galerii prezentującej fotografie z Białorusi pod tą fotografią  znalazł się komentarz Jarosława "Czarną farbą ktoś napisał: "»Tu zginął Polak partyzant mjr. Ponury. Rodacy pamiętają«. Nie wiem czy władze nie pozwalają na dodatkową tablicę. Może warto spróbować?".

Spieszę zatem z przedstawieniem moich dotychczasowych ustaleń w związku z tym odręcznym napisem na cokole. Jak zatem wyglądają po latach okolice Wawiórki i Jewłaszy-Bohdanów, gdy od ponad 22 lat nie ma tam doczesnych szczątków „Ponurego”?...

czwartek, 4 listopada 2010

Białoruskim szlakiem "Ponurego"

W ostatnim tygodniu października br. Szczepan, Jarosław, Robert i... (no właśnie zapomniałem kto jeszcze, ale jak się dowiem to uzupełnię - poprawię) wybrali się na Białoruś. Marszruta wiodła szlakiem mjr. cc. Jana Piwnika "Ponurego" - Wawiórka, Jewłasze-Bohdany i... więzienie w Pińsku. Już wiem, że byli w środku - w więzieniu. Mam nadzieję, że nie zabrali na pamiątkę kolejnych kluczy ;)
Zapraszam do mini-galerii z wyjazdu. Pewnie niebawem znajdzie się tu obszerniejsza relacja i więcej fotografii.

sobota, 30 października 2010

Podharcmistrz "Oset" od "Ponurego"

Podharcmistrz "Oset" od "Ponurego" to tytuł artykułu, jaki ukazał się w "Dodatku Specjalnym IPN" do miesięcznika "Nowe Państwo. Niezależna Gazeta Polska" 2010, nr 10. W tym numerze dodatek poświęcony jest harcerzom w walce w latach 1939-1945.

Jeżeli PDF z dodatkiem będzie kiedyś "uwolniony" dam na pewno tu znać i zamieszczę link do pobierania. A dziś zachęcam do zakupu tradycyjnego. Myślę, że cena czasopisma jest odpowiednia do jakości wydania i jego objętości.

poniedziałek, 25 października 2010

Oleszno - Chotów 2010 (2)

Z Oleszna i Chotowa relację niemal na żywo przekazał nam Mariusz "Gruszka". Zatem poniżej jego słowa, filmy i link do autorskich fotografii. Oddaję głos naszemu reporterowi:
"Streszczę może wczorajszą uroczystość w kilku zdaniach. Scenariusz oczywiście ten co zawsze. Modlitwa na cmentarzu, msza św., akademia w szkole i rzecz najfajniejsza, czyli ognisko przy pomniku w Chotowie. Jak co roku organizacja wzorowa. Ludzi może trochę mało, ale za to ekipa zgrana i siedząca w temacie. Z partyzantów obecni byli:

niedziela, 24 października 2010

100. rocznica urodzin mjr. "Dzika" (4)

W minioną sobotę o godz. 18.00 miała miejsce ostatnia i najważniejsza uroczystość kończących się obchodów 100-lecia urodzin Mariana Świderskiego "Dzika". W kościele pw. Świętej Trójcy przy ul. Kościelnej w Starachowicach została odprawiona msza święta dokładnie w 100-lecie urodzin "Dzika".

Po mszy wszyscy zebrani wzięli udział w poświęceniu i odsłonięciu tablicy pamiątkowej w kruchcie starego kościoła.

poniedziałek, 18 października 2010

Oleszno - Chotów 2010

Dopiero (a może już) otrzymaliśmy informację o uroczystościach w Olesznie i Chotowie, upamiętnia- jących walki I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK kpt. Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta" w ostatnich dniach października 1944 roku. Był to czas po rozformowaniu 2 pp Leg. AK i samodzielnych działaniach batalionów polegających niestety na wielo- tygodniowych odskokach i walkach z antypartyzanckimi oddziałami Wehramchtu operującymi w pasie przyfrontowym. Zapraszam zatem wszystkich do uczestnictwa w tym rocznicowym spotkaniu.

czwartek, 14 października 2010

Obława na "Jakobbande"

Dziś, dokładnie w 67. rocznicę śmierci ppor. cc. Waldemara Szwieca "Robota" i jego żołnierzy, chciałbym przedstawić nieznane szerszej grupie czytelników szczegóły związane z obławą na "Jakobbande", która miała miejsce 14 października 1943 r. pod Wielką Wsią.
  
Po przeprowadzonych latem 1943 r. udanych akcjach, II Zgrupowanie zostało uznane za niebezpieczne, a dowódca wpisany został na listę bandytów poszukiwanych listem gończym przez Gestapo. Przeciwko partyzantom skierowano agentów. Jednym z nich był oficer II Zgrupowania ppor. Jerzy Wojnowski „Motor” noszący kryptonimy „Garibaldi” i „Mercedes”. Na skutek jego działań oddział „Robota” znalazł się w ścisłym zainteresowaniu wydziału do zwalczania podziemia Gestapo w Radomiu.

poniedziałek, 11 października 2010

Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie

Otrzymałem dziś zaproszenie do udziału w Partyzanckiej Drodze Krzyżowej na Wykusie, która odbędzie się tradycyjnie dokładnie 28 października 2010 r. - w rocznicę III obławy na Wykusie. Uroczystość jak co roku organizowana jest przez Środowiskowy Szczep im. Armii Krajowej przy Hufcu ZHP Starachowice oraz Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Starachowicach. Szczegółowy program znajduje się na załączonym zaproszeniu.

sobota, 9 października 2010

Szkoła im. ppor. c.w. "Oseta"

W najbliższy piątek 22 października Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku-Kamiennej otrzyma imię phm. ppor. c.w Władysława Wasilewskiego ps. "Odrowąż" - "Oset". Wiadomość otrzymałem dziś, w ostatniej chwili. Jeżeli ktoś z Was będzie chciał wybrać się do Skarżyska-Kamiennej, myślę, że spotka się na pewno z innymi członkami Środowiska "Ponury"-"Nurt". Nieoficjalnie wiem, że ma zjawić się rodzina phm. "Oseta". Kto dokładnie, nie jestem w stanie dziś potwierdzić.

Program uroczystości przedstawia się następująco:

środa, 6 października 2010

67. rocznica śmierci ppor. "Robota" (2)

Zgodnie z informacjami podanymi przed miesiącem, ponownie zapraszam do udziału we wspólnej wędrówce niebieskim szlakiem im. Stanisława Malanowicza z Końskich do Wielkiej Wsi k. Niekłania Wielkiego w dniu 10.10.2010 r.
W kaplicy w Wielkiej Wsi o godz. 16.00 odprawiona zostanie Msza święta w intencji poległych 14.10.1943 r. komendanta II Zgrupowania ppor. cc. Waldemara Szwieca "Robota", jego żołnierzy oraz mieszkańców Wielkiej Wsi, którzy w wyniku pacyfikacji trafili do obozów koncentracyjnych lub stracili życie.
 
Poniżej podaję koordynaty wycieczki, która odbędzie się...

sobota, 18 września 2010

100. rocznica urodzin mjr. "Dzika" (3)

Dziś wokół Wykusu wędrowaliśmy podczas II Marszu Pamięci. Żeby wszystko opisać potrzeba naprawdę wiele czasu. Jutro się tym zajmiemy, a dziś zapraszam do fotogalerii.

piątek, 17 września 2010

100. rocznica urodzin mjr. "Dzika" (2)

Wróciłem przed kilkoma chwilami ze Starachowic. Zgodnie z zapowiadanym programem, miały tam miejsce dwa ważne wydarzenia. W Starachowickim Centrum Kultury z pomocą Urzędu Miasta została zorganizowana i zaprezentowana wystawa nieznanych dotąd fotografii z lat 1943-1944, które dokumentowały działalność Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pp Leg. AK "Nurta". Wystawa, jak i cały wieczór, dedykowana była Marianowi Świderskiemu "Dzikowi". [dalsza część posta poniżej, a tu link do fotogalerii]

poniedziałek, 13 września 2010

Szczepan w Radiu Kielce TERAZ!

Wiadomość z ostatniej chwili. Kto ma możliwość, niech włączy teraz Radio Kielce. Na falach  90,4 i 101,4 FM lub w internecie on-line w ramach cyklu W kręgu wartości - Wieczór z reportażem trwa właśnie wywiad pt. Spadkobierca - ze Szczepanem Mrozem, prezesem Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt".

sobota, 11 września 2010

67. rocznica śmierci ppor. "Robota"

W telegraficznym skrócie już dziś zapraszam 10.10.2010 r. do Wielkiej Wsi k. Niekłania na mszę świętą w intencji poległych 14.10.1943 r. komendanta II Zgrupowania ppor. cc. Waldemara Szwieca "Robota", jego żołnierzy oraz mieszkańców Wielkiej Wsi, którzy w wyniku pacyfikacji trafili do obozów koncentracyjnych lub stracili życie.

100. rocznica urodzin mjr. "Dzika"

Wczoraj miałem przyjemność być w Starachowicach na przedpremierowym pokazie filmu pt. Pseudonim "Dzik", zrealizowanego przez Stowarzyszenie Pamięci i TV Starachowice. Oficjalna premiera w najbliższy piątek 17 września o godz. 19.00 w starachowickim centrum kultury. Skąd pomysł na film? 23 października br. przypada 100. rocznica urodzin mjr. Mariana Świderskiego "Dzika", dowódcy 2. kompanii I batalionu 2 pp Leg. AK "Nurta" i Seniora Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt".
 
Z tej okazji grono fascynatów historii świętokrzyskich partyzantów podjęło cykl działań upamiętniających ten znakomity jubileusz. Oprócz filmu, będzie można...

wtorek, 7 września 2010

"Solidarność", opozycja i opór społeczny...

"Solidarność", opozycja i opór społeczny w regionie świętokrzyskim 1980-1989 to najnowsza publikacja dr. Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego z Delegatury IPN w Kielcach wydana z okazji 30. rocznicy powołania NSZZ „Solidarność”. Poniżej prezentuję jej krótką recenzję, gdyż jest jak najbardziej związana z Wykusem.

Opracowanie, autorstwa uznanego historyka i badacza dziejów najnowszych, dotyczy najważniejszych wydarzeń związanych, jak głosi tytuł, z opozycją i oporem społecznym na Kielecczyźnie.

niedziela, 5 września 2010

Konecki Wrzesień 2010 (2)

"Konecki Wrzesień" 2010 można uznać za zakończony. W tym roku uroczystości przybrały bardzo klasyczny obraz. W sobotnie popołudnie na cmentarzu pod Pomnikiem Partyzantów odbył się Apel Poległych i modlitwa za zmarłych. Pogoda była łaskawa. Po kilku dniach obfitych deszczy, weekend był wietrzny i słoneczny. W Apelu Poległych wzięło udział stanowczo więcej pocztów sztandarowych niż w roku ubiegłym. Była kompania honorowa Wojska Polskiego z Centrum Szkolenia Wojska Polskiego na potrzeby ONZ z Kielc - Bukówki.
Jak organizatorzy zauważyli, w tym roku...

środa, 25 sierpnia 2010

Pamiętnik Dawida Rubinowicza

Towarzystwo Dawida Rubinowicza działające w Bodzentynie, przy wsparciu Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, wydało w nakładzie 50.000 egzemplarzy słynny na świecie (a może mniej w Polsce) Pamiętnik Dawida Rubinowicza.
Ten niezwykły dokument okupacyjnych losów Żydów polskich na początku roku szkolnego trafić ma do wszystkich gimnazjów w województwie świętokrzyskim i przede wszystkim - do wszystkich gimnazjalistów bezpośrednio. Każdy uczeń ma otrzymać egzemplarz pamiętnika.

poniedziałek, 23 sierpnia 2010

Konecki Wrzesień 2010

Po przerwie urlopowej wraca- my do regularnego blo- gowania. Już dziś zapraszamy na uroczystości Koneckiego Września, które odbędą się w dniach 4-5.09.2010 r.
Kombatanckie spotkania zainicjowane przez żołnierzy por. "Ponurego" i ppor. "Robota" odbywają się od 1984 roku. Upamiętniają nie tylko żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury", ale także wszystkich żołnierzy września 1939 r., żołnierzy Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. "Hubala", partyzantów AK, AL, ale także wszystkich wcześniejszych bohaterów walk o wolną Ojczyznę. Poniżej przedstawiamy program uroczystości:

czwartek, 5 sierpnia 2010

Nowy album o Michniowie

Michniów w literaturze dotyczącej II wojny światowej na Kielecczyźnie pojawiał się już nie jeden raz. Często jest jednak na drugim planie, w tle partyzanckich działań. O tragedii tej świętokrzyskiej wsi pisali nieliczni, m.in. Longin Kaczanowski. Warto zatem zwrócić uwagę na najnowsze wydawnictwo pt. MICHNIÓW. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Autorką jest Ewa Kołomańska, pracująca w Muzeum Wsi Kieleckiej – Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

środa, 14 lipca 2010

Pomnik pod Ożarowem

Jadąc na uroczystości do Woli Grójeckiej i Ćmielowa nie sądziłem, że przy okazji odwiedzę jeszcze jedno interesujące miejsce. W rozmowie z panem Tadeuszem Religą (fotograf, który od zawsze towarzyszy ponurackim uroczystościom) dowiedziałem się, że przed Ożarowem jest jeszcze jeden pomnik upamiętniający czyn zbrojny oddziałów wchodzących w skład Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" w 1943 r.

niedziela, 11 lipca 2010

Po uroczystościach w Woli Grójeckiej i Ćmielowie

Dziś w Woli Grójeckiej i Ćmielowie odbyły się uroczystości upamięt- niające poległych w dniu 7 lipca 1944 roku 37 żołnierzy oddziału "Tarzana" z I batalionu 2 pp Leg. AK. Rano złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem w miejscu walki. Następnie wszyscy (choć bardzo nieliczni) przejechaliśmy do Ćmielowa, gdzie odbyła się Msza św. Po Eucharystii uczestnicy...

czwartek, 8 lipca 2010

Szare Polówki

Prowadząc badania wokół osi, którą wyznacza Wykus i jego fenomen, nie mogłem ominąć ważnego tematu jakim jest działalność środowisk harcerskich utożsamiających się z etosem Armii Krajowej i testamentem Polskiego Państwa Podziemnego. Skarżyskie środowisko, które od lat końca lat siedemdziesiątych zaangażowało się w działania niezależne, wykraczające poza oficjalne kanony programowe ówczesnego ZHP, stało się dla mnie polem do głębszej kwerendy archiwalnej.
Wstępne ustalenia prezentuję Państwu w najnowszym "Biuletynie Instytutu Pamięci Narodowej" nr 5-6/2010. Artykuł Związek Wolnego Harcerstwa Polskiego „Szare Polówki” ma pokazać...

środa, 7 lipca 2010

Materialny wymiar zdrady, czyli ile płacono agentom Gestapo?

System wynagrodzeń agentów stosowany przez Gestapo był niejednorodny. Nie istniały jednakowe uposażenia. Te podziały wynikały z wytycznych szefa Tajnej Policji Państwowej Heinricha Müllera, zawartych w rozporządzeniu o nazwie Leistungsprinzip. W myśl zawartych tam założeń, wysokość uposażenia zależała od wartości składanych przez agenta meldunków. Ci najbardziej cenieni, w nomenklaturze niemieckiej nazywani

sobota, 3 lipca 2010

Wśród lasów, wertepów

Zakończyłem dziś poprawki do II wydania wspomnień Mariana Świderskiego "Dzika" pt. Wśród lasów, wertepów. Na samą myśl cieszę się, że obchody 100. rocznicy urodzin "Marysia" będą uświetnione serią uroczystych spotkań w Bodzentynie, na Wykusie i Kropce oraz w Staracho- wicach. O programie obchodów napiszę pod koniec wakacji. Dziś zaś kilka słów o wprowadzonych zmianach w II poprawionym wydaniu prezentowanej książki.

czwartek, 1 lipca 2010

Do pobrania gazeta "Wykus" 2010

Na stronie Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" zamieszczony dziś został najnowszy numer gazety "Wykus" z uroczystości, które miały miejsce w dniach 12-13 czerwca 2010 roku. Można pobrać go tutaj. Jeżeli chcesz zapoznać się ze starszymi numerami, wejdź bezpośrednio na stronę Wykus - Pamiętamy.

sobota, 26 czerwca 2010

Pamięci Michniowa

Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na uroczyste obchody 67. rocznicy pacyfikacji Michniowa 12 lipca 2010 r., które odbędą się w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Program uroczystości przedstawia się następująco:
godz. 15.00 - wystąpienia oficjalne

[dalsza część w rozwinięciu newsa]

poniedziałek, 21 czerwca 2010

Wola Grójecka - Ćmielów 2010 (2)

UWAGA: ZE WZGLĘDU NA II TURĘ WYBORÓW PREZYDENCKICH, UROCZYSTOŚCI ZOSTAŁY PRZEŁOŻONE NA DZIEŃ 11 LIPCA.

W związku z już napływającymi pytaniami, jak dotrzeć do Woli Grójeckiej, prezentujemy lokalizację obu miejscowości. Najłatwiej kierować się z całej Polski prosto na Ostrowiec Świętokrzyski. Oryginał mapy dostępny jest  na Google.maps.com.

piątek, 18 czerwca 2010

Wola Grójecka - Ćmielów 2010

Niestety, ale obowiązki nie pozwalają na więcej czasu, by posiedzieć nad blogiem i na bieżąco aktualizować wpisy. Korzystając z wolnej chwili chciałbym już dziś zaprosić wszystkich na uroczystości w Ćmielowie i Woli Grójeckiej 4 lipca 2010 r. w rocznicę rozbicia oddziału wachm. Tomasza Wójcika "Tarzana" 7 lipca 1944 r. w Woli Grójeckiej.

Program przedstawia się następująco: godz. 9.00 - złożenie kwiatów pod pomnikiem w Woli Grójeckiej;godz. 10.30 - Msza święta w kościele w Ćmielowie. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych. Zaś w dalszej części posta kilka słów na temat wydarzeń z 1944 roku.
  

poniedziałek, 14 czerwca 2010

Po Wykusie (1)

Odpocząłem już nieco po czterodniowym pobycie na Wykusie. Las w tym roku dał się we znaki chyba wszystkim. A przede wszystkim jego mieszkańcy - komary, meszki i muchy. Każdego biorącego udział w uroczystościach spotkał ten sam koszmar. Nie przeszkodziło to jednak w odbiorze dużej ilości pozytywnych działań na Wykusie jak i w Wąchocku. Nie sposób opisać wszystko za jednym razem. Dlatego dziś zacznę od początku, czyli od inscenizacji Dom w Janowicach na podstawie reportażu Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie autorstwa Cezarego Chlebowskiego.

środa, 9 czerwca 2010

Wykus 2010 - prelekcja (2)

W związku z poprzednim postem nastąpiła mała zmiana. Prelekcja odbędzie się 13 czerwca 2010 r. (niedziela) o godz. 9.30 ale nie w gimnazjum, a w szkole podstawowej w Wąchocku. Na szczęście jest to nadal ten sam adres - ul. Kościelna 10 na przeciw domu kultury. Serdecznie zapraszam.

poniedziałek, 7 czerwca 2010

Wykus 2010 - prelekcja

Uroczystości na Wykusie i w Wąchocku zbliżają się wielkimi krokami. Szczegółowy program dostępny jest tutaj. Ze względu na fakt, iż będę wędrował szlakami wokół Wykusu już od czwartku, już dziś zapraszam na moją prelekcję, która odbędzie się w Gimnazjum w Wąchocku w niedzielę 13 czerwca o godz. 9.30. Spotkanie odbędzie się przed polową Mszą świętą w klasztorze oo. Cystersów.

Poruszonym tematem będzie:
Inwigilacja Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" w latach 1957-1989.

piątek, 4 czerwca 2010

Kwatera mjr. "Ponurego" w Janowicach

Materiał nadesłał Gruszka. Jakieś problemy na łączach, więc wrzucam po znajomości.
 
Po uroczystości nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Mominie imienia mjr Jana Piwnika "Ponurego" odwiedziłem rodzinną wioskę Komendanta - Janowice oraz dom, w którym mieszkał. Były to odwiedziny szczególne, bo byłem razem z siostrzeńcem "Ponurego" - panem Mieczysławem Sokołowskim oraz autorem wielu książek o świętokrzyskiej partyzantce - dr. Cezarym Chlebowskim i kolegą ze Stowarzyszenia Pamięci "Ponury -Nurt" - Szczepanem Mrozem. Janowice to mała świętokrzyska wioska położona bardzo malowniczo u stóp Góry Witosławskiej.

poniedziałek, 31 maja 2010

Szkoła w Mominie im. mjr. "Ponurego" (2)

W minioną niedzielę odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Mominie imienia mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Na uroczystość dotarli krewni legendarnego Majora: Halina i Barbara Piwnikowie, Mieczysław Sokołowski a także dr Cezary Chlebowski. Podczas Mszy świętej polowej dokonano wręczenia sztandary. Rodzicami chrzestnymi byli świętokrzyska kurator oświaty Małgorzata Muzoł oraz Prezes Zarządu Okręgu ŚZŻAK Zbigniew Milczarek.

poniedziałek, 17 maja 2010

Wykus 2010

Dzięki uprzejmości Miłosza ze Świętokrzyskiego Obwodu ZHR (jednego z głównych organizatorów uroczystości) zamieszczamy już dziś afisz z programem tegorocznej koncentracji Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt" na Wykusie i w Wąchocku w dniach 12-13 czerwca.
Z roku na rok niezmiennie odbywają się: Msza święta polowa w intencji mjr. "Nurta" i jego Żołnierzy pod kapliczką Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie w sobotnie popołudnie oraz niedzielna Msza święta w opactwie oo. Cystersów w Wąchocku w intencji mjr. "Ponurego" i jego Żołnierzy.

sobota, 15 maja 2010

Mogiła ppor. "Oseta"

Idąc w ślady "Gruszki" i ja wybrałem się na wycieczkę rowerową. Odwiedziłem miejsce rozformowania I bat. 2 pp Leg. AK. Trafić można bez większego problemu, zgodnie z opisem zamieszczonym kilka postów wcześniej.
Stąd pojechałem dalej asfaltem do Rezerwatu Świnia Góra, a następnie zielonym szlakiem pieszym (bardzo błotnym) do przecięcia...

piątek, 14 maja 2010

Legenda zobowiązuje...

Gimnazjum w Bodzentynie
Niezmiernie ucieszyła mnie zamieszczona w poprzednim poście informacja, że mjr Jan Piwnik będzie patronem kolejnej placówki oświatowej na Kielecczyźnie. Jest to wyraźny znak, że jego legenda jest ciągle żywa. Moim skromnym zdaniem tego typu honorowanie wybitnych postaci jest o wiele lepszym pomysłem niż zwykły, statyczny pomnik. Dla uczniów i pedagogów z Mominy to wielki zaszczyt, ale jednocześnie wyzwanie, bowiem decydując się na taki gest zobowiązują się słowem i czynem utrwalać pamięć o „Ponurym”!

czwartek, 13 maja 2010

Szkoła w Mominie im. mjr. "Ponurego"

Mam przyjemność zaprosić Państwa na uroczystość nadania Publicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Mominie imienia mjr. Jana Piwnika "Ponurego". Dotychczas w gminie Waśniów imię to nosiła od czerwca 1988 r. Szkoła Podstawowa w Janowicach. Po jej likwidacji nie było placówki oświatowej w rodzinnych stronach "Ponurego", która przejęła te tradycje.

Uroczystość odbędzie się w dniu 30 maja 2010 r. o godz. 9.45 w Mominie. Program uroczystości przedstawia się następująco:

poniedziałek, 3 maja 2010

Daty, które przyniosły owoce...

Problem agentury wewnątrz Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” wciąż budzi spore zainteresowanie. Stan dzisiejszej wiedzy odnośnie tego zagadnienia zawdzięczamy przede wszystkim publikacjom dr. C. Chlebowskiego, który jako pierwszy podjął proces prześwietlenia jednego z agentów - „Garibaldiego”. Są jednak rzeczy, których dr Chlebowski nie zdołał przedstawić. Taką kwestią są daty składania agenturalnych meldunków przez Wojnowskiego...

wtorek, 27 kwietnia 2010

Wycieczka do miejsca rozformowania batalionu "Nurta"

Miejsce, w którym znajduje się kamień upamiętniający rozfor- mowanie I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK "Nurta" jest bardzo urokliwe i łatwo tam dojechać.
  
Ja wybrałem się rowerem. Wjeżdżając do Bliżyna od strony Końskich, tuż przed murowanym kościołem jest skręt w prawo, droga idzie mocno w dół, w kierunku bardzo charakterys- tycznego, wysokiego komina fabrycznego. Jedziemy cały czas tą drogą. Za fabryką jest rozjazd. Tu trzeba kierować się w górkę drogą asfaltową (obok pomnika poświęconego pomordowanym Żydom) do wioski Jastrzębia (jest drogowskaz). Jedziemy cały czas prosto, mijamy wioskę (kilka domów) i dojeżdżamy do szlabanu zamykającego drogę pożarową do lasu. Dla rowerzysty to nie problem, omijamy szlaban i jedziemy dalej. Droga jest cały czas asfaltowa. Trzeba cały czas trzymać się tej drogi, jedziemy prosto. Po pewnym czasie mamy rozwidlenie dróg...

wtorek, 20 kwietnia 2010

Do pobrania gazeta "Wykus" 2009

Na stronie Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" zamieszczony wczoraj został numer gazety "Wykus" z 2009 roku. Można pobrać go tutaj. Jeżeli chcesz zapoznać się ze starszymi numerami, wejdź bezpośrednio na stronę Wykus - Pamiętamy.

poniedziałek, 19 kwietnia 2010

Sztandar Zgrupowań na Pl. Marsz. Piłsudskiego

W sobotę 17 kwietnia w uroczystościach pogrzebowych na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie znalazł się także sztandar bojowy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". Do stolicy pożegnać ofiary katastrofy Tupolewa z 10 kwietnia pojechali członkowie Koła ŚZŻAK w Wąchocku i jednocześnie członkowie Stowarzyszenia Pamięci "Ponury"-"Nurt", to jest: Adam Kowalik, Ryszard Rogala, Jurek Małyk, Marek Miazga i przekazujący relację Sylwek Kiełek.

niedziela, 18 kwietnia 2010

Spotkanie na Kropce. Plany na 2010 r.

W sobotę miało miejsce na Kropce spotkanie Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”-„Nurt”. Na Wzgórze 326 dotarliśmy pieszo, rowerem, konno i autami. Przed pomnikiem na Kropce umówiliśmy kilka ważnych dla nas spraw związanych z katastrofą, która zdarzyła się dokładnie tydzień temu. Ważne jest potrafić wyrażać swoje uczucia i dyskutować otwarcie. Dziękuję wszystkim za tę rozmowę. Był także czas, by…