Polecane:

poniedziałek, 27 stycznia 2020

Ukazała się biografia mjr. "Nurta"

W 2013 r. w serii "Dowódcy" ukazała się biografia płk. cc. Jana Piwnika "Ponurego". Siedem lat później do rąk Czytelników oddajemy kolejny tom, który z całą pewnością ucieszy żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, ale i wszystkich sympatyków i rodziny weteranów ze Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt".
  
W Państwa ręce już niedługo przekazana zostanie nasza najnowsza publikacja: Marek Jedynak, Renata Ściślewska-Skrobisz, Major Eugeniusz Gedymin Kaszyński "Nurt", "Mur", "Zygmunt" (1909-1976), Warszawa 2019, wydana nakładem Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Dzisiaj książki przyjechały z wydawnictwa. Są pachnące farbą drukarską i czekają na zorganizowanie spotkania autorskiego. O szczegółach, terminie spotkania i sposobie dystrybucji na pewno Państwa poinformuję na blogu. Proszę uważnie śledzić wpisy. Niebawem też będzie kolejny konkurs, w którym na pewno biografia "Nurta" będzie nagrodą.

piątek, 24 stycznia 2020

Jubileuszowy 25. numer jednodniówki "Wykus" (nabór artykułów)

Nadszedł już czas, by jak co roku zaprosić Państwa do współtworzenia wyjątkowego czasopisma. Wyjątkowego, bo ukazującego się już ćwierć wieku! Jubileuszowy 25. numer jednodniówki "Wykus" oddamy w ręce uczestników uroczystości kombatanckich Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" już w dniach 13-14 czerwca 2020 r. na Wykusie.

Mogą Państwo współtworzyć ten numer i pozostawić swój pisemny ślad w historii środowiska jednego z najstarszych środowisk weteranów Armii Krajowej w Polsce.

Stali bywalcy uroczystości tytuł "Wykus" znają doskonale. Od 1996 r. weterani AK oraz Ich spadkobiercy na łamach gazety przybliżają dzieje Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury", I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK, Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" oraz szeroko pojętego ruchu kombatanckiego i dziejów II wojny światowej.

Od lat uczestnicy partyzanckich uroczystości współtworzą nasze wydawnictwo. Dlatego także i w tym roku mam przyjemność i zaszczyt zaprosić Państwa do nadsyłania artykułów do gazety "Wykus".

czwartek, 23 stycznia 2020

Sztandar Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"

Chorągwie i sztandary w polskiej tradycji wojskowej sięgają okresu średniowiecza. Na przestrzeni wieków pełniły różnego rodzaju funkcje – od znaku rozpoznawczego na polu walki do honorowego symbolu oddziału, który swój charakter przybrał w XVIII w. i w tej postaci trwa do dziś. W kulturze i obyczajowości wojskowej stały się jednym z najważniejszych wyróżników i wyrazem uczuć patriotycznych. 
   
Symbole te od samego początku były obiektem największej dbałości i poświęcenia ze strony żołnierzy. Chorągwie z Orłem Białym towarzyszyły Polakom walczącym o niepodległość na wszystkich frontach nowożytnych wojen. Także po 1918 r. odradzająca się Rzeczpospolita a z nią Wojsko Polskie czerpały z tradycji przyjmowania sztandarów przez poszczególne formacje liniowe oraz szkoły oficerskie i podoficerskie. Dekret Prezydenta RP o znakach wojska i marynarki wojennej z 1937 r. stwierdzał, że „sztandar jest widomym znakiem uosabiającym Państwo Polskie; jest symbolem najwyższych wartości ducha i ciała, których Polska wymaga od swych żołnierzy”. 

środa, 15 stycznia 2020

Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą - wystawa

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Regionalne w Iłży oraz Izba Tradycji Hufca ZHP Radom-Miasto mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy pt. Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą... Polskie Państwo Podziemne w regionie radomskim w latach 1939-1945

Otwarcie wystawy: 22 stycznia 2020 r. o godz. 14.30 na Przystanku Wolność Hufca ZHP Radom-Miasto, Radom, Rynek 1.

W imieniu organizatorów oraz własnym (jako recenzenta tej wystawy) serdecznie zapraszam! Do zobaczenia w Radomiu!

piątek, 10 stycznia 2020

Mjr Marian Jan Świderski "Dąb", "Ryś", "Dzik"

Dzisiaj mija 21. rocznica śmierci jednego z najważniejszych działaczy i wieloletniego seniora Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" - mjr. rez. piech. Mariana Jana Świderskiego ps. „Dąb”, „Ryś”, „Dzik”. Nie było mi dane poznać Go osobiście, ale miałem możliwość przestudiowania dokładnie Jego spuścizny kombatanckiej, Jego kronik prowadzonych z działalności Środowiska. Jako główny czynnik spajający weteranów w Górach Świętokrzyskich pozostawił dla nas nie tylko liczne pomniki, tablice pamiątkowe czy czerwcowe uroczystości na Wykusie. Pozostawił dla nas kolejny fragment testamentu Polskiego Państwa Podziemnego, o którego realizację należy dbać zawsze i wszędzie.