Polecane:

środa, 25 czerwca 2014

Zmarł Leszek Zahorski "Leszek Biały"

Dzisiaj rano, 25 czerwca 2014 r. w szpitalu w Kołobrzegu zmarł kpt. Leszek Zahorski "Leszek Biały", żołnierz plutonu ochronnego por./płk. cc. Jana Piwnika "Ponurego", dowódcy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". Odszedł od nas fantastyczny człowiek, który na każdym kroku uczył nas prawdy o Armii Krajowej i losach jej żołnierzy. Będzie nam Go brakować i tych Jego żartów, anegdot i komentarzy.

Kilka dni temu Mariusz na blogu umieścił biogram "Leszka Białego" z okazji Jego 90. urodzin. Dzisiaj musimy dopisać ostatni rozdział i towarzyszyć Mu w ostatniej drodze.

Uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Leszka Zahorskiego rozpoczną się w piątek o godz. 11.00 w kościele p.w. Św. Marii Magdaleny przy ul. Wólczyńskiej 64 w Warszawie. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w ostatniej drodze tego Świetnego Żołnierza i Wspaniałego Człowieka.

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Wykład o "Ponurym" w PRL

Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Radomiu serdecznie zaprasza na spotkanie, podczas którego Marek Jedynak (Delegatura IPN w Kielcach) wygłosi wykład pt. Walka o pamięć o Janie Piwniku "Ponurym" w PRL. Prelekcja nawiązywać będzie do informacji przedstawionych w książce Niezależni kombatanci w PRL.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek 26 czerwca 2014 r. w godz. 17.00-19.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego 12 w Radomiu. Serdecznie zapraszamy!

niedziela, 22 czerwca 2014

Kadet od "Ponurego"

Każdy, kto bywa rokrocznie na uroczystościach czerwcowych zetknął się z partyzantami od „Ponurego” i „Nurta”. Sam miałem okazję spotkać wielu z nich. Zatrzymać się, porozmawiać, nieraz nawet pożartować. Ale Wykus w czerwcu ma dla mnie „konsystencję” patosu i zamyślenia. Inny charakter ma wrześniowy Marsz Pamięci na Wykusie. Bez oficjalnych formuł, spokojnie. Dobrze,że jest taka formuła spotkań i mam nadzieję, że przetrwa.

sobota, 21 czerwca 2014

"Zeszyty Kombatanckie"

Przedstawiam Państwu portal "Zeszytów Kombatanckich". Było to czasopismo wydawane staraniem Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy Korpusu "Jodła" Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie w słynnym gmachu PAST'y.
  
Drukiem ukazało się 55 numerów "Zeszytów Kombatanckich". Weterani z Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK na łamach czasopisma opublikowali kilkaset różnego rodzaju wspomnień, które stanowią doskonały materiał wyjściowy do szerszych badań. Są to często informacje unikatowe, prezentowane z perspektywy bezpośrednich uczestników walk i działań konspiracyjnych, którzy dopiero po 1989 r. zdecydowali się na dzielenie się swoimi wspomnieniami z szerszym gronem odbiorców.

czwartek, 19 czerwca 2014

Jak gen. Wojciech Jaruzelski prochy "Ponurego" sprowadzał...

Gen. armii Wojciech Jaruzelski
I Sekretarz KC PZPR
Uwaga: artykuł inspirowany plotkami! Jeżeli ktoś z Państwa ma własną teorię na dzieje Polski Ludowej, proszę nie czytać.

Po niedzielnym porannym spotkaniu w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wąchocku podczas uroczystości i promocji mojej najnowszej książki Niezależni kombatanci w PRL, doszły do mnie interesujące wieści... Mianowicie miałem wyrazić się z uwielbieniem o gen. armii Wojciechu Jaruzelskim. W ogóle pominę kwestię mojego nastawienia do zmarłego niedawno byłego I Sekretarza Komitetu Centralnego PZPR. Natomiast skupię się na kwestiach związanych z historią.

Otóż podjąłem wątek gen. Jaruzelskiego, ponieważ kilkanaście minut wcześniej na sali rozmawiano głośno o okolicznościach wyrażenia zgody na sprowadzenie prochów mjr. Jana Piwnika "Ponurego" z Białoruskiej SRR do Polski. Według jednego z uczestników rozmowy (o ile dobrze pamiętam), zgodę na to miał "załatwić" jeden z funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Tymczasem prawda (przynajmniej ta prawda historyczna, zbliżona do obiektywnej :) wyglądała nieco inaczej...

wtorek, 17 czerwca 2014

W Radiu Index o „Ponurym”


W piątek 20 czerwca byłem gościem zielonogórskiego „Radia Index”. W rozmowie z redaktor Kają Rostkowską opowiedziałem o niezwykłych losach oraz legendzie płk. Jana Piwnika "Ponurego" oraz II wydaniu jego biografii mojego autorstwa.


czwartek, 12 czerwca 2014

W Polskim Radiu o "Ponurym"

W poniedziałek 16 czerwca o godz. 17.15 będę gościem zielonogórskiego oddziału „Polskiego Radia”. Podczas „Popołudniówki Radia Zachód”, prowadzonej przez redaktora Artura Steciąga, przedstawię sylwetkę płk. Jana Piwnika „Ponurego”, którego 70. rocznica bohaterskiej śmierci przypada tego właśnie dnia.

środa, 11 czerwca 2014

Każdego roku 27 września


Nikt nie uczył mnie patriotyzmu,
po prostu tak trzeba było...
Zdzisław Rachtan „Halny”, Starachowice, 2012 r.

Album Każdego roku 27 września powstał z woli i marzenia ppor. czasu wojny Zdzisława Rachtana „Halnego” - żołnierza „Ponurego” i „Nurta”, kawalera Srebrnego Krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Walecznych, Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, Kustosza Pamięci Narodowej, wieloletniego przewodniczącego Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury”–„Nurt”.

wtorek, 10 czerwca 2014

Wykus i jego bohaterowie w medalierstwie część II

Niebawem kolejna koncentracja Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt", więc moment by zaprezentować Państwu pozostałe medale związane z bohaterami z Wykusu jest bardzo dobry.  Dodatkowo w tym roku świętować będziemy 70 rocznicę walk I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK pod dowództwem mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” w akcji „Burza”, a biorąc pod uwagę to, że medale wydawane są często z okazji „okrągłych” rocznic zaprezentowanie ich w tych dniach będzie momentem nad wyraz odpowiednim.

czwartek, 5 czerwca 2014

Wspomnienie o Bracie

Na prośbę Pani Henryki Żelazko "Emilii", autorki słynnej Litanii świętokrzyskiej, publikujemy dziś Jej kolejny wiersz pt. Wspomnienie o Bracie.
  
Poprzez poezję przypomina nam postać rodzonego brata „Emilii” - kpt. rez. Mieczysława Pasternaka „Spartana”, który zmarł w Stanach Zjednoczonych. Jego prochy sprowadzono do Polski. Pogrzeb miał miejsce w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Warszawie z udziałem harcerzy. Cały życiorys „Spartana” znajdą Państwo w wierszu.