Polecane:

środa, 30 maja 2012

Wykus 2012 - program

Tegoroczna koncentracja Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt" odbędzie się w dniach 15-17 czerwca 2012 r. W tym roku przypada 55. rocznica powstania Środowiska i 100. rocznica urodzin mjr. cc. Jana Piwnika "Ponurego". Z tego też powodu organizatorzy (Środowisko "Ponury"-"Nurt" i Obwód Świętokrzyski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej) wzbogacili program o wydarzenia, które odbędą się w piątkowe dopołudnie.

Nad uroczystościami honorowy patronat objęli: Minister Spraw Wewnętrznych, Komendant Główny Policji, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Prezydent Kielc.

Szczegółowy program zamieszczamy w dalszej części posta.

wtorek, 29 maja 2012

Armia Krajowa w medalierstwie

Mamy przyjemność przedstawić Państwu tekst Jacka Bucińskiego - kolejnego Czytelnika, który postanowił zaprezentować swoją pasję krążącą wokół Wykusu. Nie przedłużając zapraszam do zapoznania się z ciekawą historią.

Moja pasja moim hołdem.
Armia Krajowa w medalierstwie
   
Jak pewnie każde dziecko tak i ja mając kilka lat prowadziłem swoje małe podwórkowe wojny z drewnianym karabinem i choć wychowany na Czterech pancernych zawsze bliżej było mi do Warszawskich Powstańców czy "Chłopców z AK". Działo się tak zapewne, dlatego że większy wpływ niż wojenny serial miały na mnie historie opowiadane przez dziadka-partyzanta z Puszczy Nalibockiej i uczestnika Powstania Warszawskiego. Drewniany karabin szybko został połamany, a ja zacząłem uganiać się po bibliotekach za książkami o Powstaniu Warszawskim i Partyzantach spod znaku Armii Krajowej. Wraz z wiekiem książek przeczytanych przybywało, tych we własnej bibliotece również, a co za tym idzie i wiedza stawała się pełniejsza i różnorodna. Pomimo tylu lat mego zainteresowania Powstaniem i AK do dziś myśląc, rozmawiając czy czytając o tamtych dniach i ludziach nurtuje mnie myśl, co ja mógłbym zrobić by oddać im swój hołd. Flaga za oknem 1 sierpnia, zatrzymanie się o godzinie "W" i znicze na Powązkach to było coś naturalnego i wręcz obowiązkowego, ale miałem wrażenie, że można zrobić coś jeszcze.

wtorek, 22 maja 2012

Wykus 2012

Wielkimi krokami zbliża się koncentracja na Wykusie i w Wąchocku. Po raz kolejny przy kapliczce Matki Boskiej Bolesnej spotkają się weterani ze Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt". W tym roku przypada 55. rocznica odsłonięcia i poświęcenia kapliczki oraz istnienia Środowiska. Przygotowania do uroczystości trwają, stąd też "obsuwy" na naszym blogu. Wszystkich zniecierpliwionych przepraszam i już dzisiaj zapraszam do zapoznania się z wstępnym programem uroczystości. W tym roku zjazd potrwa trzy dni.

środa, 9 maja 2012

Senat RP uczcił gen. Stanisława Sosabowskiego

9 maja 2012 r. Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie uczczenia 120. rocznicy urodzin generała Stanisława Franciszka Sosabowskiego i ustanowienia września 2012 roku miesiącem Jego pamięci. 
  
Jest to bardzo ważny gest ze strony władz Państwa. Tym ważniejszy dla nas, ponieważ wszyscy Cichociemni służący w Zgrupowaniach Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionie 2 pp Leg. AK "Nurta" przez krótszy lub dłuższy czas służyli w 4 Brygadzie Kadrowej Strzelców, a następnie w 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej. Co ciekawe, mjr. Eugeniusz Kaszyński "Nurt" był tam instruktorem spadochronowym, szkolącym także i Cichociemnych, którzy przed nim skoczyli do Polski. Warto zatem w całości przytoczyć tekst uchwały.

wtorek, 1 maja 2012

Jan Piwnik w obronie Nowego Miasta nad Pilicą

3 maja br. w Nowym Mieście nad Pilicą odbędą się uroczyste obchody 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości oprócz punktów programu poświęconych wydarzeniom z 1791 r., zaplanowano dwie inscenizacje historyczne z okresu II wojny światowej. Pierwsza będzie poświęcona śmierci żołnierza AK, która miała miejsce w tamtym rejonie w 1944 r. Druga natomiast dotyczyć będzie ewakuacji polskiego wojska podczas wojny obronnej 1939 r. przez mosty na Pilicy koło Nowego Miasta.
W trakcie odgrywania drugiej inscenizacji prowadzący będzie  posiłkował się fragmentem mojej książki pt. Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika, dotyczącym okresu, gdy Jan Piwnik dowodził we wrześniu 1939 r. obroną Nowego Miasta i przepraw na Pilicy. W inscenizacjach udział wezmą Grupy Rekonstrukcji Historycznych z całej Polski.