Polecane:

poniedziałek, 25 kwietnia 2011

Nowi członkowie w Stowarzyszeniu

Na spotkaniu, które odbyło się 16 kwietnia przy młynie Cioka, w szeregi Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"–"Nurt" zostało przyjętych oficjalnie dwóch nowych członków.

Renata Ściślewska-Skrobisz od dłuższego już czasu udzielająca się w Stowarzyszeniu, na co dzień mieszkanka Warszawy, ale

niedziela, 17 kwietnia 2011

Rekonstrukcja grobu "Jędrka"

Jest 7 października 1943 r. W młynie Cioka, w pobliżu Skarżyska-Kamiennej widzimy wielkie poruszenie. Kilkunastu młodych żołnierzy z drużyny ochronnej komendanta „Ponurego” rozbiega się na wyznaczone im miejsca. Nie wiedzą kto przyjechał na dzisiejsze spotkanie, ale wiedzą, że z pewnością jest to ktoś ważny, bardzo ważny. Obcy przyjechał, podszedł do „Ponurego”, a Ten regulaminowo zwarł obcasy i zasalutował. Nigdy przedtem ani nigdy potem nie widziałem aby „Ponury” komuś salutował – wspominał to wydarzenie „Bór” - Zbigniew Lange, który w tym dniu był w szeregach drużyny ochronnej. A swoją obecnością zaszczycił ich sam szef Kedywu KG AK – wtedy jeszcze pułkownik „Nil” Emil Fieldorf.

czwartek, 14 kwietnia 2011

Pierwsze dni wojny w pamięci Józefa Piwnika

Są w życiu człowieka daty, które głęboko zapadają w pamięć, stanowiąc granicę po przekroczeniu której obraz świata wydaje się zupełnie inny. Niezaprzeczalnie jednym z takich dni stał się 1 września 1939 roku, kiedy to miliony Polaków wtłoczone zostały w tryby machiny wojennej.

Wspomnień z tego okresu jest cała masa. Część zapisana na papierze lub wszelkiego rodzaju innych nośnikach, a reszta przekazywana z pokolenia na pokolenie i traktowana jako rodzinna tradycja. Historycy wykorzystując tego typu źródła zwracają szczególną uwagę na względy faktograficzne, socjologowie na procesy społeczne, a filmowcy najczęściej eksponują ludzkie emocje. Niemniej jednak każda relacja niesie ze sobą pewną wartość.

środa, 13 kwietnia 2011

Stanisław Pałac "Mariański"

Stanisław Pałac "Mariański"
(foto Feliks Konderko)
Idąc tropem biografii żołnierzy "Ponurego" i "Nurta" chciałbym przedstawić Wam niezwykle interesujący artykuł o kpt. Stanisławie Pałacu "Mariańskim" autorstwa Sławomira Maszewskiego z Żyrardowa. Tam właśnie ostatnie lata życia spędził "Mariański" jako... Nie będę uprzedzał faktów. Życie jest ciekawe samo w sobie, a zatem... 

A gdy strzały umilkły nareszcie,
Nikt im laurów nie kładł na głowy,
Nikt kwiatami nie witał ich w mieście,
Nie przygrywał im hymn narodowy (…)
Kajać im się kazali po sądach
I za własną tłumaczyć się krew,
Jak psy kryć się musieli po kątach,
W piersiach tłumiąc rozterkę i gniew…

„Andrzej” Andrzej Gawroński
Melbourne, czerwiec 1981

Bohaterów przeszłości kreuje legenda. Okoliczności polityczne, ludzkie ambicje i ciekawość kreślą sylwetki jednowymiarowych postaci wypełniających karty wspomnień i podręczników. Ludzi, którzy nie upomnieli się o należne im miejsce ze skromności, a może po prostu dlatego, ze nie widzieli w swoim życiu nic niezwykłego, Historia nie lubi. Umieszcza ich na poboczu. Pozostają jedynie w pamięci najbliższych. Jak wielu z nich należałoby jeszcze ocalić od zapomnienia?

niedziela, 10 kwietnia 2011

Halina Marta Łopacińska "Łotyszka"

Bardzo mało się mówi o kobietach w lesie. Sięgnąłem dziś do Słownika uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939–1945. Poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej i przypomniałem sobie o kobietach związanych ze Zgrupowaniami Partyzanckimi AK "Ponury". Jedną z nich była łączniczka Halina Marta Łopacińska "Łotyszka".
   
Córka Kazimierza Burby (Burba) i Zofii Wronowskiej, ur. 8 stycznia 1908 r. w Rydze. Ukończyła gimnazjum w Wilnie, a następnie Wydział Prawa Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Żona oficera Wojska Polskiego, lotnika służącego w czasie II wojny światowej w RAF w Wielkiej Brytanii.

wtorek, 5 kwietnia 2011

Jerzy Witold Sęk "Świstak"

Plut. pchor. Jerzy Witold Sęk ps. "Świstak", syn Andrzeja i Marianny z d. Lenarczyk, ur. 29 sierpnia 1925 r. w Radomiu. W 1932 roku rozpoczyna naukę w siedmioklasowej Publicznej Szkole Powszechnej nr 8 im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu. Szkołę ukończył w czerwcu 1939 roku. Należał do szkolnej drużyny harcerskiej. 
 
W maju 1943 r. wstąpił do Armii Krajowej. Przeszedł kursy dywersyjno-minerskie w Warszawie w mieszkaniu na Mokotowie. Następnie wyjechał wraz z grupą "spalonych" członków konspiracji warszawskiej w Góry Świętokrzyskie. Otrzymał przydział do...

niedziela, 3 kwietnia 2011

Jan Bernard Rejecki (1912-1940)

Kwiecień to miesiąc pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Temat nie związany z naszym blogiem. Niemniej jednak chcę przybliżyć postać ś.p. ppor. pil. Jana Bernarda Rejeckiego, oficera Wojska Polskiego pochodzącego z Końskich, pilota 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu-Ławicy. Ofiary radzieckiego mordu katyńskiego.
  
Jan Bernard Rejecki, s. Bolesława i Natalii z Majewskich, ur. 20 sierpnia 1912 r. w Końskich, woj. kieleckie. Podporucznik, pilot rezerwy. Uczeń Państwowego Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Końskich, gdzie złożył egzamin maturalny w 1934 r.
  
Od wczesnych lat wykazywał szczególne zamiłowanie do lotnictwa i sportu. W okresie gimnazjalnym zajmował się modelarstwem, a następnie działał w Kole Szybowcowym.

sobota, 2 kwietnia 2011

Edycja źródeł 1943-1945

Po wizycie w Archiwum Akt Nowych zrodził się pomysł na przygotowanie nowej publikacji dotyczącej historii Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK "Nurta".
  
Mowa tu o edycji źródeł z lat 1943-1945 związanych z w/w oddziałami. Dzięki pomocy Anmo, bradla i kilku innych życzliwych osób udało się zgromadzić już bogaty i w większości nigdy dotąd niepublikowany materiał wytworzony przez sztaby oddziałów "Ponurego" i "Nurta".