Polecane:

środa, 29 maja 2019

Dzień Weterana

Dzisiaj, 29 maja, obchodzony jest Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. To święto obchodzone 29 maja od 2012 r., a ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. Obchody Dnia Weterana połączone są z obchodami odbywającego się w tym samym dniu Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ.

Żołnierze polscy od 1953 r. biorą udział w międzynarodowych misjach pokojowych, obserwacyjnych, humanitarnych, rozjemczych i policyjnych. Dodatkowo od pewnego czasu biorą także udział w misjach stabilizacyjnych i bojowych NATO. Wojsko Polskie w XXI wieku bardzo różni się od tego, co było kilkadziesiąt lat temu, przed 1989 r. Ale już wtedy byli kombatanci - weterani II wojny światowej, o których państwo polskie nie troszczyło się w sposób wystarczający. Warto zatem przypomnieć, jak problem pomocy dla weteranów - poszkodowanych rozwiązywano w znanym mi dobrze Środowisku Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt".

sobota, 18 maja 2019

Sympozjum naukowe "200 lat kasaty Świętego Krzyża"

Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża, Stowarzyszenie Per Crucem, Radio Kielce SA oraz Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają na sympozjum naukowe „200 lat kasaty Świętego Krzyża. Kasata opactwa benedyktyńskiego ze Świętego Krzyża na Łyścu w 1819 r. Przyczyny - przebieg - konsekwencje”, w którym również będę miał zaszczyt wziąć udział. 
  
Obrady odbędą się w klasztorze oo. Misjonarzy Oblatów MN na Świętym Krzyżu w dniach 31 maja - 1 czerwca 2019 r. Szczegółowy program znajdą Państwo w rozwinięciu postu.

poniedziałek, 13 maja 2019

Ukłony z Londynu

Pozdrawiam serdecznie z kwerendy w Londynie. Naukowy wyjazd to nie tylko poszukiwania w dokumentach. To także okazja do spotkań z przedstawicielami polskiej emigracji z okresu II wojny światowej.
  
W niedzielne popołudnie miałem zaszczyt poznać prawdopodobnie ostatniego żyjącego na Wyspach Brytyjskich żołnierza Armii Krajowej, który po zakończeniu wojny przez "zieloną granicę" opuścił Polskę, udając się na emigrację. Jest nim strz./mjr Sergiusz Papliński "Kawka". W 1944 r. służył w 3 Pułku Piechoty Legionów AK pod dowództwem kpt./gen. bryg. Antoniego Hedy-Szarego "Szarego". Jego losy już niedługo zasilą maszynopis przygotowywanej przeze mnie publikacji.

sobota, 11 maja 2019

Wykus w wersji na motocykl

Kilka lat temu miałem przyjemność poznać Bartka Dyrasa. Bartek jest wnukiem strz. Zbigniewa Tatomira "Korczaka", który w 1943 r. służył pod rozkazami ppor. Waldemara Szwieca "Robota" w II Zgrupowaniu Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". W 2014 roku cała rodzina odwiedziła miejsca związane z dziadkiem na Ziemi Koneckiej i w Lasach Siekierzyńskich. Wizyta w Górach Świętokrzyskich stała się początkiem trwałego upamiętniania żołnierzy Armii Krajowej.

Bartek jest także motocyklistą. Swoją pasję do jednośladu połączył z dbaniem o etos Armii Krajowej w sposób co najmniej niekonwencjonalny. Bo jak można jeżdżąc motocyklem prezentować historię Polskiego Państwa Podziemnego? On w tym celu wykorzystał powierzchnię swojego kasku motocyklowego! [więcej foto - dalej]

Bohaterowie tamtego Września (cz. 19)

Zapraszam Państwa do kolejnej audycji z cyklu "Bohaterowie tamtego Września". Nim zapowiem nadchodzący odcinek, spieszę z przeprosinami. W ubiegłym tygodniu wyemitowany został odcinek o kpr. Janie Grzesiku "Czarnym" zamiast o strz. Mieczysławie Michalskim ps. "Nożyczki". Jemu poświęcony zostanie odcinek 20.
 
Natomiast w najbliższą niedzielę, 12 maja, o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce w odcinku 19 przedstawimy losy strz. Franciszka Ścisło, który we wrześniu 1939 r. walczył w szeregach 95 Rezerwowym Pułku Piechoty. Potem służył w strukturach polskiej konspiracji wojskowej na Węgrzech.
   
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

piątek, 3 maja 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 18)

Odznaka 7 Pułku Artylerii
Lekkiej w Częstochowie
Poświętowaliśmy, więc można zabrać się znów do wytężonej pracy. Dlatego niestrudzenie zapraszam Państwa przed radioodbiorniki. W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”.
 
W odcinku 18 przedstawimy sylwetkę strzelca Mieczysława Michalskiego ps. "Nożyczki". W 1939 r. walczył w szeregach 7 Pułku Artylerii Lekkiej z Częstochowy. Następnie działał w konspiracji powrześniowej i wreszcie w 74 Pułku Piechoty AK.
   
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

czwartek, 2 maja 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 17)

Wyjątkowo, dodatkowo zapraszam Państwa przed radioodbiorniki 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”.
   
W odcinku 17 przedstawimy sylwetkę por. Stanisława Banaszkiewicza. We wrześniu 1939 r. walczył w składzie drużyny łączności 9 baterii 7 Pułku Artylerii Lekkiej z Częstochowy. W 1941 roku walczył w obronie Tobruku, a wojnę zakończył w Bolonii we Włoszech.
     
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.