Polecane:

środa, 27 lutego 2019

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Starachowicach

Marek Materek prezydent miasta Starachowic oraz społeczność Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Starachowicach zapraszają na obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w dniu 1 marca 2019 r.
 
Szczegółowy program obchodów znajdą Państwo w rozwinięciu posta. 

sobota, 23 lutego 2019

W Sandomierzu o ppłk. Antonim Wiktorowskim "Kruku"

Na zaproszenie Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego i Urzędu Miasta Sandomierza będę miał zaszczyt 28 lutego 2019 r. wziąć udział w cyklu "Sandomierskie Spotkania Naukowe".
  
W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" wystąpię z wykładem pt. Ppłk Antoni Wiktorowski "Kruk", "Piast" (1894-1945). Winny "zbrodni historycznej kontrrewolucji", skazany na zapomnienie, a jednak wiecznie żywy w pamięci potomnych.

piątek, 22 lutego 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 8)

Jak co tydzień zapraszam Państwa przed radioodbiorniki. W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”.
   
W odcinku 8 przedstawimy sylwetkę plut. pchor. rez. art. Stanisława Leśniaka „Zimnego”. W 1939 r. zmobilizowany został do 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach. W konspiracji był dowódcą placówki ZWZ-AK w Czermnie, a następnie komendantem Podobwodu AK Czermno.
     
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

niedziela, 17 lutego 2019

Nabór tekstów do gazety "Wykus" 2019

Idzie wiosna, zatem jak co roku przypominam, że podczas uroczystości na Wykusie kolportowana będzie jednodniówka „Wykus”. Stali bywalcy uroczystości tytuł znają doskonale. Od 1996 r. weterani AK oraz Ich spadkobiercy na łamach gazety przybliżają dzieje Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury", I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK oraz Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt".

Od lat uczestnicy partyzanckich uroczystości współtworzą nasze wydawnictwo. Dlatego także i w tym roku mam przyjemność i zaszczyt zaprosić Państwa do nadsyłania artykułów do gazety "Wykus".

sobota, 16 lutego 2019

Polskie Państwo Podziemne na Kielecczyźnie. Colloquium III

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zapraszają do udziału w konferencji popularnonaukowej ️Polskie Państwo Podziemne na Kielecczyźnie Colloquium III: Partyzanccy dowódcy.
  
Konferencja zorganizowana została w rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie sylwetek żołnierzy i oficerów AK, którzy podczas II wojny światowej samorzutnie zostali dowódcami oddziałów partyzanckich. Program w załączeniu. 

piątek, 15 lutego 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 7)

Jak co tydzień zapraszam Państwa przed radioodbiorniki. W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”.
   
W odcinku 7 przedstawimy sylwetkę ppor. Witolda Stefana Waligórskiego „Witka”, „Zbigniewa”, „Wujka”. W 1939 r. był dowódcą oddziałów Dywersji Pozafrontowej na Podhalu. W 1943 r. pełnił funkcję oficera informacyjnego Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury".
  
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

czwartek, 14 lutego 2019

Poetycko o Armii Krajowej

W. Gołębiowska,
Zbigniew Kabata (olej)
14 lutego 1942 r. gen. Władysław Sikorski, naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych w depeszy do gen. Stefana Roweckiego "Grota", komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej, przesłał rozkaz, w którym możemy m.in. przeczytać:
1) Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ. - Wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią "Armię Krajową" podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy.
2) Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódca Armii Krajowej.
[1]
O 77. rocznicy tych wydarzeń w ciągu najbliższych kilku dni zapewne wspominać będą wszyscy zainteresowani dziejami Sił Zbrojnych w Kraju. Ale współcześnie wielu osobom 14 lutego kojarzy się tylko z Dniem Zakochanych. Próbując znaleźć wspólny mianownik dla obu tych wydarzeń sięgnąłem do twórczości...

poniedziałek, 11 lutego 2019

Seria Świętokrzyska, t. II: Wielka Wojna nad Nidą

W najbliższy piątek 15 lutego 2019 r. na godz. 17.00 zapraszam do sali konferencyjnej Kurii Diecezjalnej w Kielcach (ul. Jana Pawła II 3) na promocję najnowszej książki, przy której powstawaniu miałem swój udział.
  
Jako sekretarz Rady Redakcyjnej Serii Świętokrzyskiej „Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy” zapraszam na promocję II tomu książki Wielka Wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno (1912-1917), która ukazała się pod redakcją dr. hab. prof. UJK Jerzego Gapysa i ks. dr. Tomasza Gocela.

Celem Serii Świętokrzyskiej jest edycja i wydawanie źródeł do dziejów regionu świętokrzyskiego.

sobota, 9 lutego 2019

Randka z historią - Brzeziny k. Łodzi, 13.02.2019 r.

14 lutego w pierwszej kolejności kojarzy się z Walentynkami. Tego dnia przypada również 77. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Uwzględniając historyczną datę oraz dzień zakochanych w środę 13 lutego zapraszam na spotkanie pod hasłem „Randka z historią”. Tego dnia w Brzezinach k. Łodzi będę miał przyjemność przybliżyć losy trzech wybitnych spadochroniarzy - cichociemnych, oficerów Armii Krajowej - płk. Jana Piwnika „Ponurego”, mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” oraz ppor. Waldemara Szwieca „Robota”.

piątek, 8 lutego 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 6)

Jak co tydzień zapraszam Państwa przed radioodbiorniki. W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”.
   
W odcinku 6 przedstawimy sylwetkę por. Józefa Kurka „Halnego”, „Bronisława”. Do 1939 r. był dowódcą 2 plutonu 4 kompanii II batalionu 73 Pułku Piechoty; podczas wojny obronnej 1939 r. pełnił funkcję dowódcy samodzielnego plutonu przeciwgazowego Rezerwowego 201 Pułku Piechoty, a w 1944 r. - dowódcy I batalionu Jędrzejowskiego Pułku Piechoty AK.
  
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

czwartek, 7 lutego 2019

100 postaci na 100-lecie Niepodległej. Poczet zasłużonych dla Ziemi Koneckiej

Tym razem zapraszam Państwa do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie im. Cezarego Chlebowskiego na promocję słownika biograficznego wydanego w stulecie odzyskania niepodległości. Pod redakcją dyrektora biblioteki Dariusza Kowalczyka duży zespół autorów przygotował opracowanie pt. 100 postaci na 100-lecie Niepodległej. Poczet zasłużonych dla Ziemi Koneckiej.

W tomie znalazły się również przygotowane przeze mnie hasła dotyczące żołnierzy Armii Krajowej związanych z Ziemią Konecką:

sobota, 2 lutego 2019

75. rocznica śmierci "Sołtyka" i jego rodziny

Podaję informację w ostatniej chwili. W niedzielę 3 lutego 2019 r. w Mroczkowie w gminie Bliżyn odbędą się uroczystości w 75. rocznicę śmierci kpr. Feliksa Janasa "Sołtyka" i Jego rodziny. Zapraszam Państwa do udziału w tym wydarzeniu.

Uczestnicy spotkają się o godz. 11.00 pod pomnikiem w miejscu, gdzie stały zabudowania rodziny Janasów (koordynaty tutaj). Po złożeniu kwiatów, o godz. 11.30 w pobliskim kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mroczkowie odprawiona zostanie msza święta w intencji zabitych 1 lutego 1944 r. członków rodziny Janasów i Dobrowolskich.