Dzisiaj w moje ręce - bezpośrednio od Autora - trafiła książka Ireneusza S. Pietraszka, Komendant "Gryf" i jego żołnierze. Szkice do biografii Pawła Stępnia "Gryfa" (1911-1968). Historia dowodzonych przez niego struktur konspiracyjnych i oddziałów partyzanckich, Kielce 2017. O pracy pisaliśmy już w tegorocznym numerze "Wykusu". Premiera miała miejsce 23 czerwca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, który też jest wydawcą.
Jak można przeczytać w relacji z premiery, książka to efekt 12 lat drobiazgowej, pionierskiej w wielu obszarach pracy naukowej Ireneusza Pietraszka. Publikacja ta stanowi
bardzo ważny przyczynek do zbadania działalności partyzanckiej naszego regionu. Jest to tematyka wciąż niedostatecznie opracowana. Wiele kart historii jest wciąż nieodkrytych w Świętokrzyskim - i właśnie Ireneusz Pietraszek postanowił zgłębić tajemnicę jednej z nich. 12 lat kwerend, poszukiwania źródeł i bezpośrednich relacji pokolenia niestety już od nas odchodzącego, opowieści ludzi, którzy byli naocznymi świadkami przedstawionych w książce historii, zaskutkowało powstaniem rzeczy nowatorskiej, ciekawej i istotnej na rynku wydawniczym. Pracy, która być może nie wyczerpuje całości zagadnienia, ale na pewno jest wartościowym wstępem do dalszych, pogłębionych badań [1].
Przychylam się do powyższych słów. Miałem bowiem okazję skrupulatnie przejrzeć omawianą pracę już na etapie maszynopisu. Cieszę się, że Autor wziął sobie do serca mojego uwagi i sugestie. I chociaż w wersji drukowanej już znalazłem kilka omyłek, gorąco polecam zakup tej pozycji. Na temat żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów AK poza wspomnieniami weteranów i moim artykułem naukowym praktycznie nic więcej się nie ukazało. Praca Ireneusza S. Pietraszka świetnie zatem wypełnia lukę w obszarze badawczym, który jest niezwykle ciekawy i cały czas czeka na swojego dziejopisa - szczególarza.
Dodatkowe informacje nt. zakupu książki Komendant "Gryf" i jego żołnierze są dostępne pod nr tel. 41 36 55 101 (sekretariat WDK) od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00. Cena 35 zł.
____________________
[1] - Materiał zaczerpnięty z Portalu Informacji Kulturalnych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.