Ponad 70 lat od
zakończenia drugiej wojny światowej bibliografia prac poświęconych historii
Polskiego Państwa Podziemnego obfituje w dzieła poświęcone dziejom
poszczególnych obwodów, okręgów, oddziałów i najróżniejszych struktur, w opisy
akcji bojowych czy w końcu w biografie żołnierzy, zarówno dowódców jak i
zwykłych szeregowych. Zupełnie inaczej wygląda kwestia społecznej historii PPP,
istniejącej gdzieś na marginesie głównego nurtu badań. Nieliczne prace
jej poświęcone jedynie zarysowują temat, wskazując najważniejsze obszary badań.
Polecane:
▼
niedziela, 27 listopada 2016
czwartek, 10 listopada 2016
Obozowe Drużyny Bojowe w Sandomierzu (1944-1946) - spotkanie autorskie
Serdecznie zapraszamy 16 listopada br. na godz. 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu na promocję książki Roberta Piwko pt. Obozowe Drużyny Bojowe w Sandomierzu (1944-1946). Działalność organizacji Bronisława Sokołowskiego "Franta" oraz represje komunistyczne wokół jej członków. Spotkanie poprowadzi dr Piotr Sławiński.
Więcej o książce i związkach jej bohaterów z Wykusem pisaliśmy na naszym blogu jakiś czas temu. Kto jeszcze nie nabył tej interesującej pracy, może zapoznać się z jej zapowiedzią na naszej stronie. Serdecznie zapraszamy!
wtorek, 8 listopada 2016
Z pamiętnika kobiety walczącej
Zapraszam Państwa na promocję wspomnień Stanisławy Cichosz-Staszałek "Sławy" pt. Z pamiętnika kobiety walczącej. Spotkanie odbędzie się 12 listopada br. o godz. 15.00 w Domu Kultury na os. Stanisława Staszica 13 w Iłży.
Z pamiętnika kobiety walczącej to prawdopodobnie jedno z ostatnich opracowań, które przedstawia II wojnę światową z perspektywy jej uczestniczki. Stanisława Cichosz-Staszałek „Sława” (1916-1992) w 1944 r. podczas operacji „Burza” znalazła się w centrum działań wojennych. Służyła jako sanitariuszka w 3 Pułku Piechoty Legionów AK. Notatnik prowadziła od pierwszych dni sierpnia 1944 r.
czwartek, 3 listopada 2016
W szczerym polu biały krzyż (2)
Powoli dobiega końca cykl radiowych audycji pt. W szczerym polu biały krzyż, przygotowywanych i prowadzonych przez red. Sebastiana Przybyłowicza, pod kierunkiem naukowym prof. zw. dr. hab. Adama Massalskiego i dr. Marka Jedynaka. Audycje emitowane są na antenie Radia Kielce (101,4 FM) w każdą niedzielę kilkanaście minut po godzinie 8. Słuchowisko zatem w sam raz do śniadania.
środa, 2 listopada 2016
100. rocznica urodzin Stanisława Wolffa "Staszka"
Dzisiaj Dzień Zaduszny. W wypominkach w mojej miejscowej parafii polecałem modlitwę za wszystkich żołnierzy Armii Krajowej z oddziałów „Ponurego” i „Nurta”. Osobiście chciałbym jednak podzielić się kilkoma zdaniami o jednym z nich.
Dokładnie dzisiaj – 2 listopada – przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Aleksandra Wolffa "Babińskiego", "Staszka", znanego miłośnikom ponurackiej legendy partyzanckiego kronikarza.