Ostatni brak notek na blogu wcale nie oznacza wakacyjnego lenistwa. Wręcz przeciwnie, wpadliśmy chyba w pewien niedoczas, a dodatkowych minut do doby nie dało się dokupić.
Obiecuję jednak w najbliższych dniach nadrobić zaległości,
przedstawiając Państwu kilka nowych ciekawostek. Proszę już dzisiaj
zarezerwować sobie kilka weekendów we wrześniu i październiku na
spotkania związane z ponuracką historią. W pierwszej kolejności
zapraszam na "Konecki Wrzesień". W tym roku uroczystości przypadają dokładnie w 70. rocznicę zdobycia Końskich przez II Zgrupowanie Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". Szczegółowy program w rozszerzeniu notki.
Tegoroczny program obchodów „Koneckiego Września”:
31 sierpnia 2013 r. (sobota)
31 sierpnia 2013 r. (sobota)
- 15.30 - zbiórka pocztów sztandarowych, kombatantów, przedstawicieli władz, harcerzy, mieszkańców oraz zaproszonych gości (parking obok cmentarza przy ul. Browarnej w Końskich)
- 15.45 - Przemarsz Kampanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, delegacji pod Pomnik Partyzantów
- 16.00 Symboliczne przekazanie Sztandaru Armii Krajowej Świętokrzyskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Końskich uczniom Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli
- 16.15 - Apel Poległych – uroczystość pod Pomnikiem Partyzantów
- 17.15 - Zapalenie zniczy pod tablicami ofiar Mordu Katyńskiego (Aleja Katyńska)
- 18.00 - Wieczór wspomnień z udziałem Kombatantów (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie):
- Akcja II Zgrupowania ppor. „Robota” na Końskie. Spojrzenie po 70 latach – prelekcja dr. Marka Jedynaka (Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach)
- Premiera książek Wydawnictwa ARSLIBRIS Biblioteki Publicznej w Końskich, w tym:
- Mariusz Klocek, Prześladowanie duchowieństwa w Końskich”
- Tadeusz Banaszek, Zarys dziejów garnizonu Końskie w latach 1815-1975
- Katarzyna Jedynak, Broel-Platerowie z Białaczowa. Losy rodziny w XIX i XX w.
- Nocny spacer (poza protokołem) - Dla zainteresowanych, chętnych i wytrwałych po spotkaniu w bibliotece planuję (wstępnie) zorganizować spacer po miejscach, w których toczyły się walki nocą 31.08./01.09.1943 r. (dom Edelista, magazyny na ul. Łaziennej itd.). Wszystko na pewno zostanie dograne żywiołowo podczas spotkania w bibliotece.
1 września 2013 r. (niedziela)
- 9.30 - Msza Święta polowa (Kolegiata Św. Mikołaja)
- 12.00 - 17.00 - Konecki wrzesień 2013 –„Pola Chwały” - wystawa plenerowa – wyposażenia i uzbrojenia z okresu II wojny światowej (Park Miejski w Końskich)
- 17.15 - Występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (Scena Letnia w Parku Miejskim)
W tym roku obchody "Koneckiego Września" są bardzo interesujące. Poza Apelem Poległych i oddaniem hołdu poległym i zmarłym żołnierzom AK - zdobywcom Końskich, z roku na rok coraz ciekawsze są wieczorne spotkania w koneckiej bibliotece. Dla mnie osobiście bardzo budującym jest fakt wydawania kolejnych tytułów związanych z Ziemią Konecką. To naprawdę świetna i warta naśladowania inicjatywa koneckich bibliotekarzy.
Z dużym zainteresowaniem czekam także na występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zespół ten był w Końskich podczas "Koneckiego Września" w drugiej połowie lat 90-tych. Pamiętam ten występ i zamierzam być i tym razem. To po prostu klasyka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.