Polecane:

środa, 27 marca 2013

Zapisy pamięci

Muzeum Wsi Kieleckiej w 2012 roku zrealizowało projekt w ramach programu "Patriotyzm jutra" pod nazwą "Pięć lat okupacji niemieckiej na wsi kieleckiej 1939-1945. Zapisy Pamięci", którego celem było przeprowadzenie wywiadów ze świadkami historii. Pracownicy muzeum nagrali wypowiedzi 38 osób, czyli ponad 50 godzin relacji. Dodatkowo pozyskano kopie nagrań z oddziału kieleckiego Telewizji Polskiej i z zasobów archiwalnych Radia Kielce. Ponadto do projektu wykonano kopie materiałów z Archiwum Państwowego w Kielcach i  Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Efektem tego projektu jest nie tylko pozyskanie do zasobu Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie nagrań i dokumentów, ale także wydanie płyty DVD z wyselekcjonowanym materiałem historycznym.
  
Płyta jest zapisem losów mieszkańców Kielecczyzny pod okupacją niemiecką, a w szczególności mieszkańców Michniowa. Całość została podzielona na dwie części. W części pierwszej mieszkańcy naszego regionu opowiadają o wojnie w różnych aspektach. Wspominają wojnę obronną 1939 r., początek wojny , mówią o nastrojach społecznych, opowiadają o ostatnim żołnierzu II RP mjr. Henryku Dobrzańskim "Hubalu", bliscy wspominają ofiary Zbrodni Katyńskiej, kreślą realia życia pod okupacją: kontyngenty, przymusowe prace i poczucie ciągłego zagrożenia. W projekcie udział wzięły osoby zaangażowane w walkę czynną; żołnierze AK i BCH, a także ci którzy związani byli ze strukturami cywilnymi konspiracji, czy też osoby tworzące lub uczniowie tajnych kompletów.
 
Druga część to historia Michniowa ze szczególnym uwzględnieniem okresu okupacji niemieckiej. Świadkowie wspominają mobilizację i początek wojny we wsi, udział mieszkańców w ruchu oporu, a zwłaszcza dni pacyfikacji wsi. Ponadto opowiadają o pobycie w więzieniu kieleckim aresztowanych 12 lipca 1943 roku mieszkańców wsi, o pracy przymusowej kobiet zabranych w tym dniu, wspominają bliskich pomordowanych w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. Płyta to 2 godziny nagrań bogato ilustrowanych dokumentami i zdjęciami archiwalnymi.

Szczegółowe informacje na temat wydawnictwa uzyskają Państwo pisząc na adres e-mail Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

1 komentarz:

  1. Zapisy Pamięci kupiłem w styczniu, przy okazji bytności w Michniowie. I nie żałuję! Z pewnością warto wydać te parę groszy,aby ją mieć. Tym bardziej, że w większości nie mamy możliwości, aby zetknąć sie z tymi ludźmi osobiście. A będzie ich z oczywistych przyczyn coraz mniej. W dniu , w którym dowiedziałem się o Zapisach, żegnaliśmy jedną z tych osób. Bardzo dobry i potrzebny projekt. Świetna realizacja. Gratulacje dla Kasi Jedynak, która jest jego współautorką. Pozdrawiam. Robert P.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.