Już niedługo zasiądziemy wszyscy przy wigilijnym stole. Będzie karp, będą pierogi, a może nawet dwanaście potraw. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze tak było. Były czasy, o których wiemy dużo, ale jednak nie wszystko. Pamiętamy daty bitew, potyczek, a czy kiedyś zastanawialiście się, jak wyglądała partyzancka Wigilia? Dzięki nieocenionemu panu Leszkowi, udało mi się dowiedzieć o tym i owym. Wigilia 1944. Wplotłem w tę opowieść trochę dialogów, pewnie ktoś będzie rozmyślał czy są prawdziwe. Może tak, a może nie. Po tylu latach, któż to wie...
Polecane:
▼
piątek, 21 grudnia 2012
środa, 12 grudnia 2012
Relacja z Pałacu Prezydenckiego
W dniu dzisiejszym, 12 grudnia 2012 r., w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia rodzinie płk. cc. Jana Piwnika "Ponurego" Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski (I klasy).
Poza rodziną, w ceremonii wzięli udział ostatni żyjący
podkomendni Cichociemnego. Stawili się w dużym gronie, by asystować w
tym ważnym wydarzeniu.
poniedziałek, 10 grudnia 2012
Order Odrodzenia Polski dla majora „Ponurego”
12 grudnia br. o godz. 11.00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się uroczyste przekazanie rodzinie majora Jana Piwnika „Ponurego” Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta) – drugiego najwyższego, po Orderze Orła Białego, polskiego państwowego odznaczenia cywilnego.
Majorowi Piwnikowi odznaczenie nadał pośmiertnie „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” Prezydent RP Bronisław Komorowski w dniu 14 października 2010 r. Wnioskował o to Przewodniczący Rady Miasta Kielce.
niedziela, 9 grudnia 2012
Janusz Idrian "Jur", "Janusz"
W ubiegłym tygodniu miała miejsce prezentacja najnowszej książki pod redakcją hm. dr. Andrzeja Rembalskiego, Przewodniczącego Komisji Historycznej Komendy Kieleckiej Chorągwi ZHP. W Harcerskim Słowniku Biograficznym Kielecczyzny znalazły się również biogramy harcerzy, którzy w latach II wojny światowej byli żołnierzami Armii Krajowej. Wśród nich znalazłem także kilka nazwisk żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury" i I batalionu 2 pp Leg. AK "Nurta". Uzupełniając dane ze słownika o moje dotychczasowe ustalenia, przedstawiam Państwu krótki biogram strz. Janusza Łukasza Idriana ps. "Jur", "Janusz".
sobota, 8 grudnia 2012
Wakacyjne wspomnienia cz. 2
Bardzo się cieszę ze sporego zainteresowania pierwszym filmikiem i z miłą chęcią wrzucam kolejny. Z tym, że żadna to moja zasługa, no może taka, że w aparacie nagrywanie włączyłem. Pana Leszka Zahorskiego "Leszka Białego" można słuchać godzinami i jedynym zmartwieniem jest to, kiedy padnie bateria w aparacie. Nie będę pisał o bohaterstwie, bo zaraz miałbym telefon, że nie bohaterstwo tylko obowiązek, ale ogromnie się cieszę, że mam przyjemność znać (jednak napiszę, a co, należy się) bohatera tamtych czasów, którego opowieści przenoszą normalnie w samo centrum partyzanckiego życia. A jak się zrobi w miarę wiosennie i ciepło, oby Dobry Bóg dał, znowu w nawigację wklepać Donatowo...
środa, 5 grudnia 2012
Wakacyjne wspomnienia
poniedziałek, 3 grudnia 2012
Mjr cc. Eugeniusz Gedymin Kaszyński "Nurt"
Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w Radomiu serdecznie zaprasza na spotkanie, podczas którego dr Marek Jedynak z archiwum Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wygłosi wykład pt. mjr cc. Eugeniusz Gedymin Kaszyński „Nurt”, „Mur”, „Zygmunt” (1909-1976).
Spotkanie odbędzie się we wtorek 11 grudnia 2012 r. o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piłsudskiego 12 w Radomiu.