Polecane:

niedziela, 24 czerwca 2012

Wzgórze Zamkowe w Kielcach

22 czerwca oficjalnie otwarte zostało Wzgórze Zamkowe w Kielcach. Nowa instytucja publiczna mająca swoją siedzibę w byłym więzieniu przy ul. Zamkowej. Od 2008 do 2012 r. trwały prace przy remoncie i gruntownej modernizacji powięziennego kompleksu. Podczas prac budowlanych wyburzono północne skrzydło z bramami główną i gospodarczą (przez tą drugą oddziały pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy „Szarego” wdarły się nocą 4/5 sierpnia 1945 r. do więzienia, uwalniając ok. 350 więźniów). Dokonano także modernizacji wnętrz na potrzeby nowych podmiotów. W zachodnim skrzydle mieści się obecnie Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, we wschodniej i południowej – Design Centrum Kielce (ośrodek wzornictwa artystycznego).
  
Widok północnego skrzydła Więzienia w Kielcach przy ul. Zamkowej 3. Stan z 2008 i 2012 r.
(foto M. Jedynak)
  
W dniu dzisiejszym Wzgórze Zamkowe udostępnione było po raz pierwszy zwiedzającym. Wybrałem się, by porównać stan sprzed remontu z tym, co obecnie zostało udostępnione. Z grozy starego więzienia pozostało niewiele. Rozkład pomieszczeń uległ zmianie ze względu na potrzeby wystawiennicze. Natomiast pozostała duża ilość drzwi do cel, które albo stoją same sobie, albo wkomponowane są w nowe ściany działowe. Pozostały w niemal niezmienionej formie cele piwniczne, gdzie znajdowały się karcery i miejsce na szubienicę. Koło haka w suficie (do szubienicy) przeszedłbym, gdybym nie wiedział o jego istnieniu. Być może należy dokładniej oznaczać takie miejsca. Przecież w tych piwnicach ginęli ludzie. Zniszczono także pierwotny wygląd karceru wodnego. Pomimo szumu wody, obecnie wygląda jak zwykła wnęka pod schodami. W miejscu straceń przy murze od strony parku nie ma nawet słowa o tragediach, jakie tu się dokonywały.

Cele piwniczne w Więzieniu w Kielcach przy ul. Zamkowej 3. Stan z 2008 i 2012 r. (foto M. Jedynak)

Ogólnie brakowało mi również opisu miejsca (całego kompleksu jak i poszczególnych wnętrz), w którym się znalazłem. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie to się zmieni na lepsze. Wielu mieszkańców Kielc nie zna historii swojego miasta (nie wspominając o turystach). Warto byłoby uzupełnić ekspozycje opisami przeznaczenia sal, które są udostępniane. Wolontariusze (bardzo dobrze, że są!) nie są w stanie opowiedzieć o wszystkim. Sami zapewne jeszcze muszą dowiedzieć się dużo o więzieniu, po którym oprowadzają. 
 
Miejsce straceń - wewnętrzna strona południowego muru (od strony parku) Więzieniu w Kielcach przy ul. Zamkowej 3. Stan z 2008 i 2012 r. (foto M. Jedynak)
 
Wzgórze Zamkowe dopiero zaczyna swoją działalność. Mam nadzieję, że odnajdzie wyraźny motyw przewodni, który stanie się wyznacznikiem przyszłej aktywności Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. By nie zapominać o przeszłości zapraszam wszystkich zainteresowanych do osobistego zwiedzenia Wzgórza Zamkowego. Krótki fotoreportaż z dzisiejszej wizyty znajduje się na blogowej galerii. Zapraszam również do obejrzenia już historycznych zdjęć kieleckiego więzienia, które zrobiłem w ostatniej chwili, tuż przed rozpoczęciem robót budowlanych w 2008 roku. Fotografie znajdują się w osobnym folderze w blogowej galerii.


_____________________
Część informacji pochodzi z portalu Wzgórza Zamkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.