Polecane:

poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Europejskie struktury policyjne na przestrzeni 100 lat

Wielkanoc niemal za nami, dlatego jeżeli zastanawiają się Państwo co zrobić w dniach 24-25 kwietnia 2019 r., zapraszam do udziału w Międzynarodowej konferencji naukowej "Europejskie struktury policyjne na przestrzeni 100 lat", która odbędzie się w Kielcach. Organizatorami są Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. Edwarda Lipińskiego w Kielcach i Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach, Komenda Miejska Policji w Kielcach oraz Muzeum Narodowe w Kielcach.
 
Celem konferencji jest przedstawienie historii ewolucji europejskich struktur policyjnych na przestrzeni 100 lat. Zgodnie z założeniami organizatorów przedmiotem badań jest analiza i podniesienie poziomu wiedzy uczestników konferencji o organach porządku publicznego tj. Policji Państwowej, Policji Polskiej GG i Milicji Obywatelskiej oraz Policji w Kielcach w latach 1919-2019. Ważne znaczenie będzie miało także ukazanie zaangażowania organów porządku publicznego w eliminowaniu zagrożeń bezpieczeństwa. Zaprezentowane zostaną także indywidualne postawy funkcjonariuszy ze szczególnym uwzględnieniem obecnego województwa świętokrzyskiego.
 
Wartością dodaną będzie nakreślenie nowych obszarów badawczych dotyczących tej tematyki. Organizatorzy konferencji zapraszają przedstawicieli świata nauki oraz funkcjonariuszy Policji do przygotowania artykułów, opracowań i biogramów odnoszących się do zaproponowanych obszarów tematycznych.
 
Szczegółowy program znajdą Państwo w rozwinięciu postu.

sobota, 13 kwietnia 2019

Bohaterowie tamtego Września (cz. 15)

Zapraszam Państwa przed radioodbiorniki. W najbliższą niedzielę o godz. 9.30 na falach 101,4 FM w Radiu Kielce opowiadać będziemy o „Bohaterach tamtego Września”.
   
W odcinku 15 przedstawimy sylwetkę ppor. Tadeusza Mąkoszy. W 1939 r. był oficerem rezerwy, który zgłosił się do służby w Wojsku Polskim. Internowany na Litwie, dostał się do niewoli sowieckiej. Uniknął losu ofiar Zbrodni Katyńskiej, lecz trafił na Syberię. Potem z Armią Polską gen. Władysława Andersa ewakuowany został do Iranu. Brał udział w kampanii włoskiej i walkach o Monte Cassino.
 
„Bohaterowie tamtego Września” to cykl dokumentalny poświęcony żołnierzom Kielecczyzny, którzy brali udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku.

wtorek, 2 kwietnia 2019

Środowisko "Ponury"-"Nurt" i św. Jan Paweł II

Dzisiaj mija 14. rocznica śmierci papieża Jana Pawła II. 2 kwietnia 2005 r. odszedł do domu Ojca. Pozostał jednak w naszej pamięci. Był też za życia obecny nie tylko w pamięci, ale i w działalności kombatantów Armii Krajowej. 
  

Już podczas II pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski 17 czerwca 1983 r. żołnierze Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK złożyli Mu jako dar swoją odznakę pamiątkową. Razem z nią, Jan Paweł II otrzymał list, w którym zapewniali o niezłomnej wierności Bogu i Ojczyźnie. I tym razem spotkało się to ze zwrotnym podziękowaniem i błogosławieństwem papieskim dla weteranów.