Polecane:

wtorek, 24 lipca 2018

Zmarł Andrzej Gawron

Z żalem informuję, że dzisiaj 24 lipca 2018 r. zmarł Andrzej Gawron. Nie służył w Armii Krajowej, ale po 1957 r. związał się ze Środowiskiem Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt". Przez wiele lat opiekował się pomnikami Środowiska pod Ożarowem, w Woli Grójeckiej i na cmentarzu parafialnym w Ćmielowie. Był także przez szereg lat członkiem Zarządu Środowiska "Ponury"-"Nurt".

Pogrzeb śp. Andrzeja Gawrona odbędzie się w najbliższy czwartek 26 lipca 2018 r. o godz. 14.30 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ćmielowie.

czwartek, 12 lipca 2018

Kazimierz Czesław Rybczyński "Sokół" w "Kronice Świętokrzyskiej"

W marcu br. na blogu pisałem o sierż. Kazimierzu Rybczyńskim "Sokole". Dzięki wsparciu jego rodziny udało się zebrać materiały i przygotować kolejny biogram żołnierza oddziału ochrony radiostacji Komendy Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK pod dowództwem ppor. Jana Kosińskiego "Inspektora Jacka". 

Jako, że ponad wszystko szanuję słowo pisane w formie tradycyjnej, papierowej, zapraszam Państwa do lektury najnowszego numeru "Kroniki Świętokrzyskiej" - pisma wydawanego przez samorząd gminy Nowa Słupia. W numerze 2/2018 prezentuję biogram sierż. Rybczyńskiego. Mam nadzieję, że tym artykułem rozpocznę cykl biogramów żołnierzy Armii Krajowej, którzy pochodzili z podnóża Łysej Góry.

środa, 11 lipca 2018

"Kuryer Kielecki" nt. wsi polskiej podczas II wojny światowej

W dzisiejszym (środowym) numerze "Echa Dnia" znajdą Państwo dodatek - specjalną gazetę okolicznościową "Kuryer Kielecki". Aktualny numer 2 (42) pod tytułem Zapomniani bohaterowie. Wieś polska podczas II wojny światowej przygotowany został przez historyków z Instytutu Pamięci Narodowej, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej - oddział Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.


wtorek, 10 lipca 2018

Portal "Martyrologia Wsi Polskich"

Dzisiaj podczas konferencji prasowej z udziałem dr. Jarosława Szarka - prezesa IPN, dr. Adama Jarubasa - marszałka województwa świętokrzyskiego, dr. Rafała Leśkiewicza - dyrektora Biura Informatyki IPN, Mariusza Masnego - dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej oraz pracowników Delegatury IPN w Kielcach: dr. Tomasza Domańskiego, Leszka Bukowskiego i dr. Marka Jedynaka miała miejsce inauguracja odnowionego portalu edukacyjnego.

Dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Wsi Kieleckiej w Internecie od dzisiaj funkcjonuje zmodernizowany portal edukacyjny "Martyrologia Wsi Polskich". Jego pierwotna wersja ruszyła w 2009 r.
  

poniedziałek, 9 lipca 2018

Nabór artykułów do "Biuletynu Informacyjnego Studium Polski Podziemnej"

Studium Polski Podziemnej w Londynie (którego miałem okazję być już parę razy użytkownikiem) to jedna z najbardziej zasłużonych instytucji naukowo-archiwalnych na Zachodzie. Obecnie zamierza wydać trzynasty już numer „Biuletynu Informacyjnego Studium Polski Podziemnej” w nowej koncepcji.
 
Celem Redakcji "BI SPP" jest umożliwienie utalentowanym studentom i doktorantom historii opublikowania najciekawszych artykułów historycznych tematycznie związanych z Polskim Państwem Podziemnym i Armia Krajową. Projekt ten zarazem zapoczątkuje powstanie „Platformy Młodego Historyka” - miejsca startu dla młodych i obiecujących adeptów historii.

piątek, 6 lipca 2018

Pomnik "Ponurego" w Wąchocku

Na przestrzeni lat Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”–„Nurt” zrealizowało kilkadziesiąt akcji upamiętnienia swoich towarzyszy broni. Były to tablice w kruchtach kościołów lub skromne pomniki. Weterani Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i I batalionu 2 Pułku Piechoty Legionów AK są także fundatorami pierwszego w Polsce po 1956 r. figuratywnego obelisku poświęconego oficerowi Armii Krajowej. Dzisiaj, dokładnie w 32. rocznicę posadowienia obelisku na płycie rynku w Wąchocku, okoliczności jego powstania warte są szczegółowego przedstawienia.

Z inicjatywą ufundowania pomnika mjr. Jana Piwnika „Ponurego” wystąpił Andrzej Kasten „Zulejka”, który w 1943 r. służył jako strzelec w I Zgrupowaniu por. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”.

poniedziałek, 2 lipca 2018

Komiks o Jerzym Bartniku „Magiku”

„Syn Pułku” – tak mówiło się o najmłodszych, często młodocianych, żołnierzach oddziałów. Jerzy Antoni Bartnik „Magik” (1930–2011) był „Synem Pułku” Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Już jako nastolatek zaangażowany był w konspirację ZWZ–AK. Aresztowany razem z rodziną w podwarszawskiej Zielonce i wywieziony do katowni w al. Szucha 25 w Warszawie. Po dwóch przesłuchaniach został zwolniony jako młodociany.
   
W obawie przed kolejnym aresztowaniem wyjechał do Suchedniowa z babcią Zofią Olbrycht, pełniącą rolę długodystansowej łączniczki KG AK i Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”. Pod rozkazami por. Jana Piwnika spędził kilka miesięcy służąc w partyzanckim oddziale. W 1944 r. walczył w Powstaniu Warszawskim, za co otrzymał Order Wojenny Virtuti Militari V kl. Po latach został bohaterem książki Marii Wiśniewskiej pt. „Magik” i „Lalka”. Prawdziwa opowieść o najmłodszym kawalerze Krzyża Virtuti Militari wg Kapituły.