Polecane:

czwartek, 25 lutego 2016

Zapraszamy do publikowania w "Wykusie"


Podczas tegorocznych uroczystości na Wykusie w dniach 18-19 czerwca do Państwa rąk trafi 21 numer jednodniówki "Wykus" wydawanej staraniem Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt" i Obwodu Świętokrzyskiego ZHR.
   
Od wielu lat uczestnicy partyzanckich uroczystości współtworzą nasz periodyk. Dlatego również i tym razem serdecznie zapraszamy do nadsyłania tekstów do gazety.

środa, 24 lutego 2016

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna, Publiczna Szkoła Podstawowa w Leśnej oraz Zespół Pieśni i Tańca Leśnianie zapraszają 28 lutego 2016 r. na uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn. Program obchodów w rozszerzeniu wiadomości.

poniedziałek, 22 lutego 2016

Zmarł Tadeusz Obara "Szczupak"

"Ponury" i "Nurt" znów w Niebie zbiórkę zwołali... 20 lutego 2016 r. w Kielcach zmarł Tadeusz Obara "Szczupak". Miał 94 lata.
Był jednym z pierwszych gwardzistów Oddziału GL im. Ziemi Kieleckiej ppor. Ignacego Robba "Narbutta" powstałego w 1943 r. Od połowy maja 1943 r. służył jako żołnierz w 1 plutonie kpr. pchor. Władysława Wasilewskiego "Oseta" w III Zgrupowaniu Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury". W 1944 r. walczył w akcji "Burza" w szeregach I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK.

niedziela, 21 lutego 2016

Partyzanci w kinie

W miniony piątek tj. 12 lutego o godz. 11.00 i 13.20 w Starachowickim Centrum Kultury z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich „Ponury” - ,,Nurt” odbyły się dwa seanse kinowe, podczas których prezentowano film „Fotografista. Feliks Konderko.” i „Ostatni żołnierze Ponurego” w reżyserii Sławomira Mazura z TVP Kielce. 

wtorek, 16 lutego 2016

Rocznica śmierci por. cc. Jana Rogowskiego "Czarki"

Dzisiaj przypada smutna 72. rocznica śmierci por. cc. Jana Rogowskiego „Czarki”, dowódcy 1 plutonu warszawskiego II Zgrupowania, a następnie dowódcy warszawskiej bazy zaopatrzeniowej Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”.
  
Por. Rogowski był jedną z ofiar Jerzego Wojnowskiego „Motora”, który jako agent Gestapo „Mercedes” zadenuncjował wielu żołnierzy AK. W drodze z pomocą materiałową dla Zgrupowań, 3 stycznia 1944 r. na moście nad Pilicą w Białobrzegach podczas „rutynowej kontroli” zatrzymana została 5-tonowa ciężarówka. Most był obstawiony. Żołnierze AK nie mieli żadnych szans na ucieczkę. Na miejscu aresztowani zostali por. „Czarka” oraz Andrzej Orwid-Eliaszewicz „Waszkiewicz”, kierowca Stefan Kubniewski i pomocnik kierowcy Władysław Zimoń (Simon).

wtorek, 2 lutego 2016

Zapraszamy na filmy do Starachowic

Starachowickie Centrum Kultury oraz twórcy filmów Fotografista. Feliks Konderko i Ostatni żołnierze "Ponurego" serdecznie zapraszają dyrekcje, grono pedagogiczne oraz uczniów Waszych szkół na projekcję w/w filmów 12 lutego (piątek) o godzinie 11.00 do sali widowiskowo-kinowej SCK. To prawdziwa żywa lekcja historii z udziałem reżysera filmów Sławomira Mazura, Szczepana Mroza - pasjonata historii dokumentującego wszystkie wydarzenia związane z mjr. „Ponurym”, Wykusem i partyzantką świętokrzyską oraz Mateusza Rzeźniczaka - odtwórcy roli Jana Piwnika. Po seansie twórcy filmów zaproszą do dyskusji. Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie. Wstęp wolny.

W związku z dużym zainteresowaniem, SCK organizuje drugi seans o godz. 13.00.
 
Filmy przeznaczone dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Czas trwania spotkania - ok. 2 godz.

poniedziałek, 1 lutego 2016

72. rocznica zamachu na Kutscherę

Franz Kutschera
1 lutego 1944 r. został zastrzelony dowódca SS i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa, SS-Brigadeführer und Generalmajor der Polizei Franz Kutschera. Austriak Franz Kutschera przybył do Warszawy pod koniec września 1943 r. Zastąpił na stanowisku dowódcy SS i policji innego zbrodniarza, Jürgena Stroopa, odpowiedzialnego za pacyfikację powstania w getcie warszawskim. Na początku października weszło w życie rozporządzenie gubernatora Hansa Franka o zwalczaniu zamachów na niemieckie dzieło odbudowy w Generalnym Gubernatorstwie. Niemcy rozpoczęli mordowanie ludności w egzekucjach ulicznych na niespotykaną do tej pory skalę. Niemal wszystkie tego typu zbrodnie były ogłaszane na rozwieszanych w mieście obwieszczeniach, podpisywanych przez dowódcę SS i policji na dystrykt warszawski. Kierownictwo Walki Podziemnej w listopadzie 1943 r. wydało wyrok śmierci na człowieka odpowiedzialnego za mordy na Polakach. Był tylko jeden istotny problem – nie wiadomo było, jak wygląda ten człowiek.