Polecane:

piątek, 28 marca 2014

Drugie wydanie biografii „Ponurego” opublikowane

Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy bohaterskiej śmierci mjr. (płk.) Jana Piwnika „Ponurego” nakładem Oficyny Wydawniczej Rytm oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ukazało się II wydanie książki mojego autorstwa pt. Droga „Ponurego”. Rys biograficzny majora Jana Piwnika. Wstęp do książki napisał zmarły w styczniu ppor. cz. w. Zdzisław Rachtan „Halny”, Kawaler Krzyża Orderu Virtuti Militari kl. V, wieloletni Senior Środowiska Żołnierzy Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "PONURY"-"NURT". W 2012 r. za pierwsze wydanie niniejszej pracy zostałem uhonorowany Nagrodą im. Profesora Tomasza Strzembosza dla autora najlepsze (debiutanckiej lub drugiej w karierze) książki dotyczącej najnowszej historii Polski.

piątek, 21 marca 2014

Represje komunistyczne wobec kobiet

W Polsce Ludowej szumnie świętowano Dzień Kobiet. Ci sami ludzie, którzy wręczali goździki i rajstopy, potrafili w okresie stalinowskim w Polsce kobietom sprawić piekło na ziemi. W więzieniach i ubeckich katowniach swój dramat przeżywało tysiące kobiet. Były one bite, poniżane, odbierano im dzieci. Taki dramat przechodziły Polki, które nie godziły się na system komunistyczny.

środa, 19 marca 2014

Unikatowa publikacja o polskich spadochroniarzach

Kilka tygodni temu na rynku księgarskim pojawiła się prawdziwa perełka dla pasjonatów historii II wojny światowej. Publikacja pt. „Polscy Spadochroniarze. Pamiętnik żołnierzy” stanowi pierwsze krajowe wydanie książki, która w 1949 roku została opublikowana w Wielkiej Brytanii przez Fundusz Wydawniczy Plutonu Opieki 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

W książce liczącej 500 stron znalazły się relacje ponad 100 żołnierzy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Autorzy opisują w niej m.in.: trasy jakimi przedostawali się do Polskich Sił Zbrojnych we Francji, udział w kampanii francuskiej, przerzut do Wielkiej Brytanii, tworzenie brygady spadochronowej w Szkocji oraz udział w Operacji Market Garden. Ponadto w publikacji zamieszczone zostały listy poległych żołnierzy brygady oraz nadanych odznaczeń.

poniedziałek, 17 marca 2014

Skwer im. "Halnego" w Starachowicach

W dniu 4 marca 2014 r. odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Starachowicach. Podczas obrad radni przyjęli 18 uchwał spośród 19 zgłoszonych. Jedną z nich była uchwała nr II/5/2014 w sprawie nadania nazwy skwerowi położonemu przy ul. Armii Krajowej w Starachowicach. Od tego dnia nosi imię zmarłego niedawno ppor. cz.w. Zdzisława Rachtana „Halnego”, zasłużonego żołnierza Armii Krajowej oraz Honorowego Obywatela Starachowic.

niedziela, 16 marca 2014

Forum Rekonstrukcja Historyczna

Targi Kielce wspólnie ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej 4 pułku piechoty Legionów w Kielcach zorganizowały pierwszą w Polsce branżową imprezę Forum Rekonstrukcja Historyczna (29-30 marca 2014 r.) - oczywiście dla entuzjastów rekonstrukcji historycznej.
  
Program Forum skierowany jest do grup rekonstrukcyjnych reprezentujących różne okresy historyczne, działających w Polsce oraz do entuzjastów rekonstrukcji historycznej z państw ościennych. Do udziału w Forum zapraszone zostały także firmy dostarczające repliki militariów, umundurowania i innych eksponatów wykorzystywanych przez grupy oraz agencje eventowe, realizujące inscenizacje historyczne, wydawnictwa, media i wszystkich mających wkład w rozwój ruchu rekonstrukcyjnego.

sobota, 15 marca 2014

Tablica pamięci "Nurta" w Łodzi


Już za kilka dni, 24 marca, minie 38. rocznica śmierci mjr. cc. Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta", drugiego dowódcy Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury", I batalionu 2 pp Leg. AK i wreszcie 2 pp Leg. AK. O Jego życiu i działalności pamięta się nadal, także w miejscach, z którymi związany był w swojej młodości. W związku z tym chciałbym dziś przedstawić relację z ważnej uroczystości, która miała miejsce z dala od Wykusu, bo aż w Łodzi.