1 czerwca 2013 r. w Bodzentynie odbędzie się konferencja poświęcona dziejom miasta i okolic „Z dziejów Bodzentyna w okresie II wojny światowej. W 70. rocznicę pacyfikacji 1943–2013”, zorganizowana przez Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Patronat medialny nad konferencją objął Magazyn Historyczny „Mówią wieki”. Konferencja odbędzie się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Bodzentynie, Rynek Górny 11.
Polecane:
▼
poniedziałek, 27 maja 2013
sobota, 25 maja 2013
Zmarł Bolesław Dryja "Dzięcioł"
"Ponury" i "Nurt" zwołują znowu zbiórkę... 23 maja 2013 r. w Skarżysku-Kamiennej zmarł Bolesław Dryja „Dzięcioł”, ostatni mieszkaniec tego miasta, żołnierz oddziałów AK „Ponurego” i „Nurta”.
Urodził się 19 lipca 1919 r. w Kraszkowie w rodzinie Tomasza i Anny z d. Mikla. Ojciec był rolnikiem, matka gospodynią domową. W roku szkolnym 1933/1934 ukończył Szkołę Powszechną w Mominie drugiego stopnia z dwuletnią klasą szóstą, co było wówczas równoznaczne z ukończeniem pełnej siedmioklasowej szkoły powszechnej.
Urodził się 19 lipca 1919 r. w Kraszkowie w rodzinie Tomasza i Anny z d. Mikla. Ojciec był rolnikiem, matka gospodynią domową. W roku szkolnym 1933/1934 ukończył Szkołę Powszechną w Mominie drugiego stopnia z dwuletnią klasą szóstą, co było wówczas równoznaczne z ukończeniem pełnej siedmioklasowej szkoły powszechnej.
piątek, 24 maja 2013
Wykus 2013
Tegoroczna koncentracja Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury"-"Nurt" odbędzie się w dniach 15-16 czerwca 2013 r. W tym roku przypada 25. rocznica powtórnego pogrzebu Jana Piwnika "Ponurego", 70. rocznica działalności Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury" i 150. rocznica powstania styczniowego, do którego w swojej działalności odwoływali się także świętokrzyscy kombatanci.
Nad uroczystościami honorowy patronat objęli: Minister Obrony Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Szczegółowy program na załączonym plakacie.
czwartek, 23 maja 2013
List otwarty
Warszawa, 22 maja 2013 r.
Stowarzyszenie Pamięci „Ponury"-"Nurt”
Szanowni Państwo!
Śmierć człowieka, a szczególnie osoby najbliższej, jest dla każdej rodziny przeżyciem niezwykle bolesnym i traumatycznym. Tak właśnie było i w naszej rodzinie po odejściu drogiego nam Męża, Ojca, Dziadka i Pradziadka, Cezarego Chlebowskiego.
środa, 22 maja 2013
Nagroda IPN Kustosz Pamięci Narodowej dla "Halnego"
Dzisiaj w południe na Zamku Królewskim w Warszawie miała miejsce
uroczystość wręczenia przyznawanych przez Instytut Pamięci Narodowej
nagród Kustosza Pamięci Narodowej. W tym roku statuetki otrzymali śp. Tomasz Merta, Tadeusz Kukiz, Biblioteka Polska w Paryżu, Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu oraz Zdzisław Rachtan "Halny".
"Nagroda Kustosz Pamięci Narodowej została ustanowiona w lipcu 2002 roku
przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej prof. Leona Kieresa. Jest ona
przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii
Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną
zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Kandydatów do
Nagrody mogą wysuwać instytucje, organizacje społeczne i naukowe oraz
osoby fizyczne. Ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł
Kustosza Pamięci Narodowej. Nagroda ma przywrócić szacunek dla narodowej przeszłości, chronić
wartości, dzięki którym Polska przetrwała przez lata zniewolenia"*.
poniedziałek, 20 maja 2013
Pamiętamy?
„Gdy człowiek umiera, nie pozostaje po nim nic, jak tylko dobro, które uczynił innym na tej ziemi”. Szkoda tylko, że w tym przypadku nie wszyscy o tym pamiętali.
W piątek, 17 maja br. uczestniczyliśmy w ostatniej drodze dr Cezarego Chlebowskiego, którego zasług dla sprawy Armii Krajowej, partyzantki świętokrzyskiej i nowogródzkiej przedstawiać nie trzeba. Czy jest ktoś taki, kto nie słyszałby o tym znanym i bardzo cenionym pisarzu i historyku. Tak, to prawda. Reportaż historyczny „Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” zna cała Polska i wielu Polaków poza granicami naszego kraju. To także oprócz 17 tytułów książkowych autor audycji telewizyjnych, a dla nas, ludzi od Gór Świętokrzyskich, to przede wszystkim największy orędownik sprawy „Ponurego”. To przecież nikt inny tylko redaktor Chlebowski pokazał światu Jana Piwnika i to w czasach, kiedy nie jeden były Jego żołnierz wolał siedzieć cicho, by nie podpaść wówczas rządzącym.
piątek, 10 maja 2013
Dr Cezary Chlebowski nie żyje
Z przykrością informujemy, że dzisiaj w nocy zmarł dr Cezary Chlebowski. Człowiek, który większość życia poświęcił w walce o pamięć czynów żołnierzy Armii Krajowej. Wielki orędownik sprowadzenia doczesnych szczątków mjr Ponurego do Ojczyzny. Przyjaciel Wykusu i naszego stowarzyszenia. Autor wielu książek, ale przede wszystkim autor naszego elementarza - "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie".
Pogrzeb odbędzie się w piątek 17 maja o godz. 14. w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Pogrzeb odbędzie się w piątek 17 maja o godz. 14. w Warszawie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
poniedziałek, 6 maja 2013
Ostatnie sztuki albumu
Po dodruku na potrzeby ostatniej konferencji, zostało nam jeszcze kilkanaście sztuk albumu wydanego na obchody 100. rocznicy urodzin "Ponurego". Osoby zainteresowane nabyciem tej ciekawej pozycji mogą pisać na adres: beata.mrz@neostrada.pl
niedziela, 5 maja 2013
"Strażak 2" o cichociemnych
Mapa autorstwa Kazimierza Śliwy |