Polecane:

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Rondo mjr. Mariana Świderskiego "Dzika". Potrzebna pomoc!

Urząd Miejski w Starachowicach rozpoczął drugi etap konkursu „Ronda Starachowic”. Komisja Konkursowa spośród zgłoszonych propozycji wybrała „dziesiątkę”, która teraz weźmie udział w plebiscycie konkursowym. Celem tego etapu jest wyłonienie najlepszych propozycji. Jednym z kandydatów jest śp. mjr. Marian Świderski "Dzik", oficer Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury", I batalionu 2 pp Leg. AK "Nurta" i Senior Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-"Nurt".
 
Ostateczne rozstrzygnięcie i wybór patronów dla rond należy do Rady Miasta Starachowice. Do głosowania zostaną wybrane kandydatury, które zbiorą największą liczbę głosów. Apelujemy zatem do Czytelników o pomoc i głosowanie na postać bliskiego nam Mariana Świderskiego "Dzika"! Sonda znajduje się na portalu UM Starachowice, w bocznym panelu, po prawej stronie. Wystarczy KLIKNĄĆ TU.

niedziela, 28 kwietnia 2013

"Nurek" poszukiwany!

Pomnik w Kielcach poświęcony
uczestnikom zamachu na Wittka
Ppor. cc. Kazimierz Smolak "Nurek", skoczek spadochronowy Armii Krajowej, kurier do Delegatury Rządu na Kraj, przydzielony do Delegata Rządu na województwo kieleckie. Uczestnik udanego zamachu na groźnego rezydenta i agenta Gestapo o pseudonimie "Kowalski" - Hansa Wittka (właśc. Franciszka Witka) w dniu 15 czerwca 1944 r. w Kielcach. Zmarł na skutek ran postrzałowych odniesionych w akcji. I to niemal wszystko, co o Nim wiemy.

piątek, 26 kwietnia 2013

Rzetelnie o AK w niemieckiej telewizji?

W ostatnich tygodniach przez Polskę przetoczyła się fala oburzenia z powodu wyemitowania na antenie niemieckiej telewizji ZDF serialu historycznego pt. „Nasze matki, nasi ojcowie”, w którym pokazany został obraz Armii Krajowej, jako organizacji wybitnie antysemickiej.

Po nocie Ambasadora RP w Berlinie, liście Prezesa TVP oraz reakcji polskiej opinii publicznej, telewizja ZDF zdecydowała się na zrealizowanie filmu dokumentalnego dotyczącego  okresu okupacji niemieckiej w Polsce, w którym ukazana zostanie aktywna rola AK w zwalczaniu okupanta oraz jej stosunek do ludności żydowskiej. Nad realizacją ma czuwać dwóch dokumentalistów: pochodzący z Polski Andrzej Klamt oraz Niemiec Alexander Berckel.

czwartek, 25 kwietnia 2013

Konferencja z okazji 100. rocznicy urodzin "Mariańskiego" i Habdanka"

Rok 2013 jest kolejnym, w którym czekają nasze stowarzyszenie duże wyzwania. 70. rocznica wszystkich wydarzeń związanych ze Zgrupowaniami, które miały miejsce w 1943 roku. I na tym miały skupić się nasze działania.
Ale na początku roku, na takim noworocznym spotkaniu rozmawiałem ze Szczepanem Mrozem i Markiem Jedynakiem na temat zeszłorocznej 100. rocznicy urodzin „Ponurego”. O tym, co udało się zrobić i co jeszcze jest do zrobienia. 

środa, 17 kwietnia 2013

Powstańcy 1863 r. i partyzanci 1939-1945

Czy porównywaliście kiedyś działalność zbrojną powstańców styczniowych i partyzantów - żołnierzy Armii Krajowej? Jeżeli tak, będzie mieli możliwość zweryfikowania własnych wniosków. Jeżeli nie, będziecie mieli możliwość zapoznać się z dwiema epokami. Analogie nasuwają się same. Będziecie mogli przekonać się już od 26 kwietnia do 24 czerwca w Muzeum Wsi Kieleckiej - w dworku Laszczyków przy ul. Jana Pawła II 6 w Kielcach, gdzie otwarta zostanie wystawa Bóg, Honor, Ojczyzna. Powstańcy styczniowi 1863 r. oraz partyzanci Ziemi Świętokrzyskiej w latach 1939-1945 w walce o wolną Polskę.
Wystawa przygotowana została przez Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, będące oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej.

sobota, 13 kwietnia 2013

Brygada Świętokrzyska NSZ

Zapraszamy na wykład Leszka Żebrowskiego pt. Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych sierpień 1944 - maj 1945 r. Mity, kontrowersje, historia prawdziwa. Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia o godz. 17.00 na Wzgórzu Zamkowym (budynek Więzienia w Kielcach) przy ul. Zamkowej 3 w Kielcach. 
 
Z całą pewnością prelegenta nie trzeba przedstawiać. Należy za to dodać, że żołnierze "Ponurego" i "Nurta" także mieli kilka epizodów w służbie w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych. Tym bardziej warto wybrać się na to spotkanie.

niedziela, 7 kwietnia 2013

Grażyna Maria Śniadecka "Grażyna"

Nie łączniczka i nie sanitariuszka, a żołnierz Armii Krajowej. Delikatna i pełna energii kobieta, która pozostawiła po sobie ślad w historii oddziałów partyzanckich walczących podczas II wojny światowej w Górach Świętokrzyskich. 
  
Grażyna Maria Śniadecka była córką Romana i Eugenii z d. Dobrowolskiej. Urodziła się 17 września 1923 r. w rodzinnym majątku Biały Dwór, pow. piński. Wcześnie straciła matkę. Ojciec wspólnie ze starszą zamężną już siostrą Grażyny prowadził majątek.

piątek, 5 kwietnia 2013

Obchody 100. rocznicy urodzin "Habdanka" i "Mariańskiego"

Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej i Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury"-Nurt" zapraszają w dniu 24 kwietnia br. na konferencję popularno-naukową z okazji 100. rocznicy urodzin oficerów Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK "Nurta" Stanisława Pałaca "Mariańskiego" i Jerzego Oskara Stefanowskiego "Habdanka".