3 lutego 2011 r. Sejm RP przyjął ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Święto już za kilka dni będzie obchodzone po raz pierwszy. W wielu miastach zdążono poczynić stosowne przygotowania w tym kierunku. Zapraszam serdecznie na wydarzenia poświęcone Żołnierzom Wyklętym, które będą miały miejsce w Kielcach. Poniżej program obchodów.
Polecane:
▼
niedziela, 27 lutego 2011
poniedziałek, 21 lutego 2011
"Major Ponury"
Jednym z najpopularniejszych utworów poświęconych Janowi Piwnikowi jest ballada „Major Ponury”, powstała nie tak znowu dawno temu, bowiem pod koniec lat 90-tych w środowisku harcerskim 75 Łódzkiej Spadochronowej Drużyny Harcerzy „Wilczyca” im. Cichociemnych – żołnierzy AK. Jej autor Przemysław Owczarek – obecnie już doktor nauk humanistycznych, uznany poeta oraz antropolog kultury, w tym czasie pełnił funkcję drużynowego 75-tki.
piątek, 18 lutego 2011
Konrad Suwalski "Mruk"
Ppor. Konrad Zygmunt Suwalski ps. "Cichy", „Mruk” w 1944 r. był oficerem dyspozycyjnym 1 kompanii I batalionu 2 pp Leg. AK „Nurta”. W 1945 r. stał się ofiarą sądowego mordu politycznego.
Wydarzeń takich w Polsce Ludowej (budowanej przemocą przy udziale wojsk wewnętrznych NKWD i przejmującego te same zasady „polskiego” Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego) było znacznie więcej. „Mruk” był jednak chyba jedynym żołnierzem „Nurta” straconym na podstawie wyroku sądu w powojennej Polsce, zdominowanej przez komunistów zmierzających do zaprowadzenia rządów totalitarnych.
środa, 16 lutego 2011
O "Smreku" kilka słów więcej
W bieżącym numerze "Tygodnika Starachowickiego" i w nadchodzącym numerze "Tygodnika Skarżyskiego" ukazało się (i ukaże się) obszerne wspomnienie o Stanisławie Skorupce ps. "Smrek". Zachęcam wszystkich do lektury.
wtorek, 8 lutego 2011
Zmarł Stanisław Szyszko "Jeleń"
14 stycznia 2011 roku zmarł Stanisław Szyszko ps. "Jeleń", podkomendny por. Jana Piwnika "Ponurego" w VII batalionie 77 pp.AK, jeden z ostatnich żyjących uczestników zdobycia 16 czerwca 1944 r. strażnicy w Bohdanach pod Jewłaszami, gorący patriota i niestrudzony działacz Okręgu Nowogródzkiego ŚZŻ AK.
Stanisław Szyszko syn Kazimierza (1906-1990) i Anny z domu Bohdan (1906-1988) urodził się 15 czerwca 1925 r. w miejscowości Skragi, pow. szczuczyński. Pochodził z bardzo patriotycznej rodziny. Jego przodkowie brali udział w powstaniu styczniowym, a pradziad z rodziny Długoszyi zginął prawdopodobnie walcząc w partii Ludwika Narbutta. Jego ojciec, wielokrotny sołtys gromady Skragi Andruszowce, był członkiem "Krakusów".
sobota, 5 lutego 2011
Zmarł Stanisław Skorupka "Smrek"
Przed dwiema godzinami otrzymałem smutną wiadomość, że dziś 5 lutego 2011 r. w wieku niespełna 97 lat zmarł Stanisław Skorupka ps. "Smrek".
Był żołnierzem Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury” i I batalionu 2 pułku piechoty Legionów AK „Nurta”, a także jednym z żołnierzy placówki "NIE"-DSZ w Wąchocku w 1945 roku.
"Smrek" był również jednym z konstruktorów pistoletu maszynowego „KIS”. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, czterokrotnie Medalem Wojska i innymi odznaczeniami.
Msza żałobna odprawiona zostanie 8 lutego 2011 r. o godz. 14.00 w kościele p.w. św. Brata Alberta przy ul. Spółdzielczej w Skarżysku-Kamiennej, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz w Skarżysku-Kościelnym.
W przyszłym tygodniu w "Tygodniku Skarżyskim" ukaże się obszerny artykuł poświęcony pamięci Stanisława Skorupki "Smreka".